Aşırı tuzlu yiyecekler tetikliyor!

Aşırı tuzlu yiyecekler tetikliyor!

CRI Türk Türkiye'de her hafta yayınlanan "Doktorla Randevu" programının bu haftaki konuğu Memorial Ankara Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Berkan Reşorlu, böbrek taşı hastalıkları hakkında bilgiler verdi.

İdrar içinde bulunan bazı metaboliklerin yoğunluğunun artması sonucu kristal oluşması ve kristallerin birleşerek oluşturduğu taşların böbrek taşı olarak adlandırıldığını ifade eden Doç. Dr. Berkan Reşorlu, bu taşların farklı cinsleri olduğunu ancak en sık görülen tiplerin kalsiyum içerikli taşlar olduğunu kaydetti.

Böbrek taşlarının tamamen sessiz bir şekilde ilerleyebildiği gibi idrar kanalını tıkaması sonucu şiddetli ağrılara da neden olduğunu belirten Doç. Dr. Reşorlu, "Yan ağrısı şeklinde kasıklara doğru da yansıyabilir. Bazen bu ağrılar çok şiddetli olmakla birlikte doğum yapmış kadınlar böbrek taşı ağrısının doğum sancısından daha ağrılı olduğunu ifade eder. Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 20'dir." dedi.

BÖBREK TAŞINA HANGİ YİYECEKLER NEDEN OLUR?

Genellikle tuzlu yiyeceklerin böbrek taşı oluşumu riskini artırdığını bildiren Doç. Dr. Berkan Reşorlu, "Cips, kola türü yiyecekler, aşırı kırmızı et tüketimi, kuruyemişler, kızartmalar, fast food türü yiyeceklerin böbrek taşına neden olduğunu söyledi.

Halk arasında iddia edildiği gibi iyi yıkanmamış ıspanak gibi sebzelerin böbrek taşı oluşumu sebeplerinden olmadığını dile getiren Doç. Dr. Reşorlu, "Böbrek taşının en önemli ilacı bol su tüketmektir. Bununla birlikte her gün limon tüketmek de gerekir." diye konuştu.

BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ

1 cm'den küçük taşların bol su tüketimi ile beraber suyun itme gücü sayesinden kendiliğinden düşebildiğini vurgulayan Doç. Dr. Berkan Reşorlu, daha büyük taşların ise ses dalgası, kişinin idrar yaptığı kanaldan endoskopi vasıtasıyla ya da sırttan delik açarak endoskop vasıtasıyla tedavi edilebildiğini kaydetti.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed//D2q8G4LhMqs