Anlaşma neden geçici?

Anlaşma neden geçici?

ABD'nin 23 ay önce Çin'e açtığı küresel ticaret savaşında "birinci faz anlaşma" imzalanarak ticaret savaşına "mola" verildi.

Neden mola dediğimizi anlatmadan önce, birinci faz ticaret anlaşmasının içeriğine ve anlaşmanın kazananının kim ya da ne olduğuna bakalım kısaca…

ANLAŞMANIN İÇERİĞİ

Birkaç aydır süren müzakerelerin ardından birinci faz anlaşma Çin HC Başkan Yardımcısı Liu He ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump tarafından imzalandı.

İmza sırasında Çin HC Başkan Yardımcısı Liu He iki ülke arasındaki bu ticaret anlaşmasının yeni bir dönemin işareti olduğunu ve bu iş birliğinin devam edeceğine inandıklarını belirtirken, ABD Başkanı Trump da şu mesajı verdi: "Bugün Çin ile daha önce atılmamış çok önemli bir adımı atarak birinci faz ticaret anlaşmasını imzalıyoruz. Bu daha önceki herhangi bir anlaşmadan çok daha büyük." (15.01.2020)

Evet, anlaşma, ekonomik büyüklüğü bakımından önceki herhangi bir anlaşmadan çok daha büyüktü. Buna göre:

ABD 15 Aralık 2019'da uygulamaya başlayacağını ilan ettiği yüzde 15'lik vergiye tabi yaklaşık 162 milyar dolarlık üründeki verginin kaldırılmasını ve bunun yanı sıra Çin'in 100 milyar dolarlık ürününe uygulayacağı yüzde 15'lik verginin yüzde 7,5'e indirilmesini kabul etti.

Çin ise karşılığında iki ile dört yılda ABD'den yaklaşık 200 milyar dolarlık ürün alacağını taahhüt etti.

KİM/NE KAZANDI?

Peki, anlaşma metnindeki bu tabloya bakınca kimin kazandığını söyleyebiliriz?

İyi bir değerlendirme yapabilmek için bu tabloyu, ticaret savaşının başladığı 23 ay önceki tabloyla kıyaslamamız gerekir.

23 ay önce öncesinde tablo özetle şöyleydi:

Çin ABD'ye 2018 yılında 478 milyar dolarlık mal satabilirken, ABD'nin Çin'e satabildiği mal ancak 155 milyar doları bulabiliyordu. Yani ABD Çin'le ticaretinde 322 milyar dolar açık veriyordu!

İşte Trump bu tabloya bakarak, Çin'den alınan mallara gümrük tarifesi artırma kararı almıştı. Bu, iki ülke arasındaki ticaretin büyüklüğü de göz önüne alınınca, küresel bir ticaret savaşıydı.

Ticaret savaşı başlamadan önce ABD'nin Çin'e uyguladığı gümrük tarifesi ortalama yüzde 3, Çin'in ABD'ye uyguladığı tarife ise yüzde 8'di. Küresel ticaret savaşıyla birlikte iki tarafta karşılıklı hamlelerle gümrük tarifelerini artırdı.

Birinci faz anlaşmasının imzalanmasının ardından tarifeler bir miktar düştü ve şöyle oldu: ABD'nin Çin'e uyguladığı gümrük tarifesi yüzde 20, Çin'in ABD'ye uyguladığı tarife ise yüzde 19. (Bu oranların ikinci faz anlaşması sonrasında daha da düşmesi bekleniyor.)

Bu tabloya bakınca şu sonuçlar çıkıyor:

1) Tarifelere göre Çin'in kaybı daha çok ancak Çin'in sattığı mal daha fazla olduğu için Çin hâlâ kazanan konumunda. Trump bu nedenle Çin'in ABD'den ekstra mal almasını istiyor.

2) Küresel ticaret savaşında biri daha az, bir daha çok olsa da, aslında iki taraf da kaybetti.

3) Küresel ticaret savaşının asıl kazananı "korumacılık" oldu!

İşte dünya açısından meselenin esası da aslında bu! Yani "korumacılığın" kazanmış olması…

40 yıldır serbest piyasa ekonomisini küreselleşme ile dünyaya kabul ettirmeye çalışan, milli devletlere "açın pazarlarınızı, kaldırın gümrük tarifelerinizi" diyen emperyalist ABD, 40 yıl sonra tersini yapmaya mecbur kalmış ve Çin'e karşı kendi ekonomisini savunabilmek için "korumacılığa" başvurmuştur!

İşte ABD-Çin küresel ticaret savaşında asıl kazanan da bu nedenle "korumacılık" olmuştur!

ANLAŞMA NEDEN GEÇİCİ?

Yazının başında birinci faz ticaret anlaşmasının, küresel ticaret savaşında sadece bir "mola" olduğunu söylemiştik. Şundan:

Emperyalist ABD için Çin, son tahlilde er geç büyük hesaplaşmaya gideceği asıl rakibidir. ABD bu nedenle Çin'i hedef alan ulusal güvenlik stratejisi geliştiriyor, bu nedenle Çin'i çevrelemeye çalışıyor, bu nedenle Çin'i NATO'nun da hedefine aldırtıyor, bu nedenle Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni engellemeye çalışıyor ve bu nedenle Uygur, Tibet, Taiwan, Hong Kong sorunlarını kaşımaya çalışıyor…

Ve işte bu nedenle ABD'nin Çin'le yaptığı ve yapacağı herhangi bir anlaşma, her zaman geçici olacaktır.

Mehmet Ali Güller