“Anadolu Efes'in durumu muazzam”

“Anadolu Efes'in durumu muazzam”

Eski basketbolcu Murat Yosmaoğlu, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konu oldu.

Murat Yosmaoğlu, EuroLeague'teki Türk takımlarının gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Geçen sene bu zamanlar mevcut tablonun tam tersi durumda olduğunu belirten Yosmaoğlu, Anadolu Efes'in az galibiyetinin olduğunu ve umudunun kalmadığını, Fenerbahçe basketbol takımının ise daha fazla galibiyetinin olduğunu ve birinciliğe oynadığını anımsatarak, Fenerbahçe'nin Final Four'da Anadolu Efes'e elendiğini hatırlattı.

FENERBAHÇE, BÜTÜN TAKIMLARI YENEBİLECEK BİR POTANSİYELE SAHİP

Fenerbahçe'nin geçen seneki performansında uzak olduğunu dile getiren Murat Yosmaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fenerbahçe kuvvetli bir kadroya ve teknik heyete sahip. Böyle takımlarda her zaman bu tip manzaralar ile karşılaşabilirsiniz. Bu, basketbolun içinde var olan bir şeydir. Bu durum şundan kaynaklanıyor; bu yıl Fenerbahçe'ye iki iyi oyuncu geldi. Bir tanesi Bayern München'den gelen Derrick Williams diğeri ise Nando de Colo. Fransız oyuncu Nando de Colo CSKA'da oynadığı dönemlerde birinci sayı opsiyonu olarak görev alıyordu. Derick Williams ise Bayern München takımı içerisinde bütün topları kendi kullanan birinci sayı opsiyonu olarak görev yaptı. Bu iki oyuncunun aynı anda takıma gelip diğer oyuncular ile uyum sağlayamaması çok normal. Fenerbahçe'nin sistem takımı olmasından dolayı bu duruma Jan Vesely ile Joffrey Lauvergne'nin de sakatlıkları eklenince, başarısızlık gelmiş oldu. Benim şahsi kanaatim, Fenerbahçe'nin bu haftaki Barcelona maçından sonra gideceği Asvel deplasmanından sonra son durum şekillenmeye başlayacaktır. Barselona maçı çok zor bir maç fakat Fenerbahçe Asvel maçını kazanacak olursa bu sıkıntılar geçecektir. Geçen sene F.Bahçe 1 numaralı adaydı ancak kaybetti. Ligin geneline baktığımız zaman, bu yıl Final Four'a 7'inci ya da 8'inci olarak girse dahi Fenerbahçe'nin bütün takımları yenebilecek bir potansiyele sahip olduğunu görebiliriz. Kötü senaryo ise; Fenerbahçe durumu toparlayamaz ve böyle devam edebilir ancak ben Jelko Obradoviç'in bu işi toparlayacağına, yönetiminde sonuna kadar arkasında olacağına inanıyorum."

"ANADOLU EFES'İN DURUMU MUAZZAM"

Anadolu Efes'in performansına da değinen eski basketbolcu Murat Yosmaoğlu, Anadolu Efes'in durumunun muazzam olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Anadolu Efes, seyredilmesi hoş bir takım haline geldi. Koç Ergin Ataman, sürekli hücum ederek kazanan bir taktik anlayış içerisindeydi fakat bunun yanına savunmayı da ekledi. Özellikle Shane Larkin'in komutasında estetik ve göze hoş gelen, iyi bir basketbol oynuyorlar. İzleyenlere de büyük keyif veriyorlar. Anadolu Efes, eğer bir basketbol şansızlığına yakalanmazsa, Final Four'un en önde gelen adayı konumundadır."

"KARŞIYAKA, GALATASARAY VE TOFAŞ LİGE AYRI BİR RENK VE ZEVK KATIYOR"

ING Basketbol Süper Ligi'nde ilerleyen haftalarda dengelerin değişmesini beklemediğinin altını çizen Murat Yosmaoğlu, sözlerine şunları ekledi:

"Karşıyaka müthiş bir seyirci desteğiyle oynuyor. Aynı zamanda taraftar salona para vererek geliyor ve bütçelerine müthiş bir katkı yapıyor. En büyük taraftar desteği son zamanlarda Karşıyaka'da oldu. Ufuk Sarıca daha önce hiç beklenilmeyen bir şampiyonluk yaşattı. Bu sene de böyle bir beklentileri var ancak şampiyon olamazlarsa bu onların başarısızlığı olarak gösterilemez. Çünkü önlerinde çok yüksek bütçeli ve belki de Avrupa'nın en iyi iki takımı var. Fakat oynadıkları basketbol ve yaratmış oldukları atmosfer çok takdir edilesi bir portre çiziyor. Ayrıca ben Galatasaray'ı ve Tofaş'ı da çok beğeniyorum. Bu üç takım hakikaten lige ayrı bir renk ve zevk katıyor. Bu üç takımın koçu takım liderliğini çok iyi yapıyor. Anca Banvit'i (Bandırma BK) bu takımlardan biraz ayrı tutuyorum. Banvit bizim göz bebeğimiz. Çok düşük bütçeler ile altyapıdan bir sürü oyuncu çıkarmış ve Anadolu'nun bağrında mucizeler yaratmış bir kulüp. Bu Türk basketbolunda sık karşılaşmadığımız bir durum. Ligde kaçıncı olurlarsa olsunlar, onlar her zaman en büyük alkışı hak ediyorlar."

Fenerbahçe koçu Jelko Obradoviç'in, CSKA maçında aldığı mola sırasında oyuncularına karşı kullandığı sert sözlerini değerlendiren eski basketbolcu Yosmaoğlu, şunları söyledi:

"Bu konuda basketbolun içerisinde ve aklı başında biri olarak kim ne söylerse söylesin hepsi haklıdır. Bunun bir doğrusu yok ancak oradaki talihsizlik kameraların açık olması. Bir kere bu küfür değil, fırçadır. Ben bunu böyle nitelendiriyorum. Basketbol oynamış ve soyunma odasına girmiş herhangi biri mutlaka bu fırçalardan yemiştir. Bu doğru mudur? Kamera ve mikrofonlar açık olduğu için tabii ki doğru değildir fakat bu böyledir. Eğer siz Obradoviç gibi bilinen bir koçu takımınıza getiriyorsanız, bütün her şeyi ile birlikte getirmiş olursunuz. Ben bu durum için çok normal bir davranıştır demiyorum ancak bu, basketbolun içinde olan bir şeydir. Sadece kameralar ve mikrofonlar açık olduğu için büyütülmüştür."