Amsterdam'daki büyük tehlike!

Amsterdam'daki büyük tehlike!

Gazeteci Yusuf Özkan, CRI TÜRK'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın en önemli simgelerinden biri olan, kenti boydan boya kuşatan kanallar ile onun kenarındaki rıhtımlar ve köprülerle ilgili yaşanan son gelişmelere dikkat çeken Özkan, "Bu kente özelliğini veren bu tarihi simgeler şu anda ciddi tehdit altında. Amsterdam Belediyesine göre köprülerin ve rıhtımların büyük bir bölümü çökme tehlikesi ile karşı karşıya. Amsterdam Belediyesi uzun süreden beri bu konuda önlem almaya çalışıyor. Geçen yıllarda benzer şekilde olumsuzluklar meydana gelmiş, bazı köprü ile rıhtımlar araç ve yaya trafiğine kapatılmıştı. O günden bu yana yoğun bir şekilde kentteki 829 köprü haritalanmaya başlandı. Bunlardan 21'i tam olarak araştırıldı ve 10 köprüde önlem alındı. Bunların ciddi risk oluşturduğu belirtildi. Önümüzdeki günlerde tabii ki çalışmalar devam edecek. Belediyeye göre elde edilen sonuçlar bu tarihi yapıların geleceği konusunda endişe verici boyutta. Hepsi ciddi riskler barındırıyor. Çökme yıkılma gibi." diye konuştu.

Bu durum karşısında belediyenin, önümüzdeki günlerde rıhtım ile köprülerin bulunduğu bölgelerin özellikle akşam belirli bir saatten sonra yaya ve insan trafiğine tamamen kapatılması konusunu tartıştığını ifade eden Özkan, "Belediye yetkilileri, bu tehlikeyi önleyebilmek için çok uzun ve çok fazla bakıma ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Bunun için Amsterdam Belediyesi tarafından ciddi bir bütçe ayrıldı. Şehri çevreleyen 190 km uzunluğundaki rıhtım duvarları tek tek elden geçirilecek ve bunların sağlamlığı kontrol edilecek. İşte bu süreçte de işi riske atmamak ve insanların hayatını tehlikeye sokmamak için gerekirse bu bölgelerin kapatılması konusu da gündemde. Amsterdam Belediyesi yatırımlar için 300 milyon Euro ayırdı. Ancak uzun vadede bütün köprü ve rıhtımların elden geçirilip dayanıklı hale getirilebilmesi için 2 milyar Euro'dan fazla bir bütçeye ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Bu yüzden önümüzdeki süreçte başkentin en önemli gündeminin yıkılması olası olan köprü ve rıhtımların sağlamlaştırılması olacağı belirtiliyor." açıklamasında bulundu.