Amerika'nın ünlü dış politika dergisinden Süleymani analizi

Amerika'nın ünlü dış politika dergisinden Süleymani analizi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvet Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindeki askeri yetkililere düzenlendiği suikasta Tahran'dan yanıt gecikmedi. İran Devrim Muhafızları dün akşam saatlerinde ABD'nin Irak'ta bulunan Ayn el Assad ve Taci üslerine balistik füzelerle vurdu. İran medyası, füze atışları sonrası 80 Amerikan askerinin öldürüldüğünü duyururken operasyonun Kasım Süleymani'nin ABD tarafından vurulduğu saatte başladığına dikkat çekti.

Cenazesinde yaşanan izdiham nedeniyle toprağa verilmesi ertelenen Kasım Süleymani, operasyonun tamamlanmasının ardından gömülürken halkın birçok şehirde sokaklara çıkarak kutlama yaptıkları görüldü.

İRAN TOPLUMUNU KENETLEDİ

İran'ı dünyanın en güçlü ordusuna sahip Amerika'ya karşı böylesine şiddetli bir misillemeye teşvik eden Süleymani'nin ölümü uluslararası medyanın gündeminde ilk sırada kalmaya devam ediyor.  Süleymani'nin cenazesinin Bağdat'tan başlayarak sırasıyla Ahvaz, Meşed, Tahran ve doğum yeri Kirman'da milyonlar tarafından karşılanmasını tartışan ünlü dış politika dergisi Foreign Policy, İranlı komutanın toplumu kenetlediğini duyurdu.

İran'da bir süredir devam eden hükümet karşıtı kitlesel protestoları anımsatan dergi "Bölünmüş durumdaki toplum şimdi birkaç hafta önce şiddetle eleştirdiği hükümetin arkasında sağlam biçimde duruyor." diye yazdı.

HALKIN YÜZDE 82 SÜLEYMANİ'NİN YANINDA

Amerika merkezli dergi 2019 senesinde Maryland Üniversitesinin yaptığı ankette İran halkının yüzde 82'sinin Süleymani'ye karşı sevgi beslediğini anımsatarak, bu oranı herhangi başka bir yetkilinin yakalayamadığını vurguladı.

Washington içinde de kimi isimlerin Süleymani'nin önemini bildiğini ileri süren Foreing Policy, Bush'un eski özel operasyon sorumlusu General Stanley McChrystal'in "Onu şeytanlaştırmak zorunda değiliz. O da benim ülkeme inandığım gidi kendi ülkesine inanan bir insan." dediği aktardı.

"Ilımlılar ve sertlik yanlıları arasında dikkatlice yürürken Süleymani, içerideki siyasi mücadeleden ve başkalarının İran'ın geleceğinde ona biçtiği rolden uzak durmaya çalıştı."

ŞİFRE SİYASET ÜSTÜ OLMASINDA SAKLI

Beyaz Saray yönetimin "haydut" olarak tanımladığı Süleymani'nin ülke için kahraman olarak görüldüğünün altını çizen Foreing Policy, bunun nedeni olarak İranlı komutanın siyasetler üstü konumlanışını ve her kesimle irtibat halinde olmasını gösterdi.

"Süleymani, ABD'ye göre haydut olsa da İran içinde hem kahraman hem de siyasi olmayan bir şahıs olarak görülüyordu. Ilımlılar ve sertlik yanlıları arasında dikkatlice yürürken Süleymani, içerideki siyasi mücadeleden ve başkalarının İran'ın geleceğinde ona biçtiği rolden uzak durmaya çalıştı." ifadelerinin kullanıldığı Rohollah Faghihi imzalı makale şöyle devam etti:

"Süleymani'nin iç siyasete olan ilgisizliği onu kendi destekçisi olarak resmeden sertlik yanlısı ve muhafazakârlar için bir hediyeydi. Muhafazakâr figürlerin Süleymani'yi böyle yansıtmasına rağmen İranlı komutan halk nezdinde ılımlı biri olarak algılandı. Süleymani, iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapan reformcu Ayetullah Ekber Haşimi Rafsancani'nin uzun süredir destekçisiydi ki; bu isim İran'ı protestolar ile karıştıran Hüseyin Musevi ile birlikte olmasından dolayı uzun zamandır baskı altındaydı. Süleymani'nin 2017'de hayatını kaybeden Rafsancani'nin ailesini ziyaret eden az sayıdaki yetkiliden biri olması da çok sayıda kişiyi şok etmişti.

Süleymani aynı zamanda reformcu Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri ve Dışişleri Bakanı Zarif ile de güçlü ilişkilere sahipti. Taraflar neredeyse her perşembe buluşurdu. Süleymani, 2019'da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin buluşmasına paralel olarak istifa eden Zarif'in evini dahi ziyaret ederek onu görevine başarıyla döndürmüştü."         

IŞİD'E KARŞI KOYAN KOMUTAN

Süleymani'yi popüler hale getiren bir başka unsurun terör örgüte IŞİD'e karşı verdiği mücadele olduğunu yazan bulunan Amerika merkezli dergi ayrıca şu değerlendirmelerde bulundu:

"IŞİD tehdidinin Suriye'de büyümesiyle birlikte Şiilik karşıtı zalimlikten ürken halk için Süleymani koruyucu bir figür olarak görüldü…Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı en ön cephede olan Süleymani'nin videoları hızla yayıldı. Daha önce bilinmeyen komutan cesaretin, milliyetçiliğin ve ülkeyi koruma sorumluluğunu omuzlarına almanın kahraman simgesi haline dönüştü."