Amerikan vatandaşları yoksulluktan kanlarını satıyor

Amerikan vatandaşları yoksulluktan kanlarını satıyor

Haber: Mehmet Emre Öztürk

İnsanlık tarihinin en büyük meydan okumalarından biri olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını, ülkeler ve var olan sistemlerini büyük bir sınava tabi tutmaya devam ediyor. İngiltere merkezli The Guardian gazetesinde yer alan bir haber Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yaşanan bir Covid-19 dramını daha ortaya çıkardı.

Haberde Amerika'da yoksul vatandaşlar ve öğrencilerin plazma satmak için kasıtlı olarak Covid-19'a yakalandıkları ve plazmalarını 100 ila 200 dolar arasında bir fiyata sattıklarına değiniliyor. "Fakir Amerikalılar kanlarını satıyorsa, ABD'nin başı ciddi belada" başlıklı haberde Covid-19 tedavisinde kullanılan ve hastalığı atlatan kişilerden alınan plazmaların Amerika'da bir ticarete dönüştüğü kaydediliyor. Idaho Brigham Young Üniversitesi öğrencilerin hayatları pahasına Covid-19'a yakalanarak plazmalarını bazı şirketlere sattıkları okul yöneticileri tarafından doğrulanmış durumda.

Idaho Brigham Young Üniversitesi yönetimi, Covid-19'a kasıtlı olarak yakalanıp plazma şirketleri ile sözleşme yapan öğrencilerden kaynaklanan endişeler üzerine yaptığı açıklamada, "Covid-19 antikorları içeren plazma için ödeme almak için kendilerini veya başkalarını kasıtlı olarak Covid-19'a maruz bırakan kişiler öğrenci ve personel hakkında üniversiteden uzaklaştırma işten çıkarma cezası uygulanacaktır." ifadelerine yer verdi.

SİSTEMSEL SORUNLAR VE YOKSULLUK TEMEL NEDEN

Uzmanlara göre ABD kan ihracatında dünya lideri konumunda. Hükümet verileri, küresel plazma satışlarının yaklaşık yüzde 70'inin ABD'de gerçekleştiğini gösteriyor. Michigan Üniversitesinden Profesör H. Luke Schaefer, Mintpress News'e verdiği bir röportajda, "Plazma endüstrisi büyüyor. Üniversite öğrencileri ve bekâr anneler de dâhil olmak üzere finansal yardıma ihtiyacı olanlar bu sektörün hedefi haline dönüşmüş durumda. Kan plazması satışlarındaki muazzam artış, yetersiz gelir ve istikrarsız bir işgücü piyasasının sonucudur. Bu olaylar insanların paraya ihtiyacı olduğunu gösteriyor, insanların plazma merkezlerinde görünmesinin birincil nedeni bu." dedi.

"KANLI SEKTÖR"

Atlantik dergisinde yer alan 2015 tarihli bir makale ise, ABD'nin "kanlı sektöre" yıllar önceden aşina olduğunu kanıtlıyor. Makalede, "Plazma satmak Amerika'nın aşırı yoksulları arasında o kadar yaygındır ki, sektör için bir can damarı haline dönüşmüşlerdir. ABD bu konuda bir istisnadır. Kan plazmasının Birleşik Krallık'ta veya diğer birçok gelişmiş ülkede satılmasına izin verilmez. ABD'de ise haftada iki defaya kadar bağış yapabilirsiniz. Prosedür tipik olarak yaklaşık 90 dakika sürer ve bir seferde 30 dolar ila 50 dolar arasında ödeme alırsınız. Elbette kanınızı kurutan şirketler çok daha fazla kazanacaklardır. Kan plazması ABD'de milyarlarca dolarlık bir iş." satırlarına yer veriliyor.

Öte yandan makalenin devamında, kan satımının ABD'nin en değerli 12'inci ihracatı kalemini oluşturduğu ve dünya çapındaki tüm plazmaların yüzde 70'inin üreten ABD tarafından üretilmesinin ülkenin bu sektöre izin vermesinden kaynaklandığının altı çiziliyor.