Almanya Anayasa Mahkemesi'nin kararı emsal olacak mı?

Almanya Anayasa Mahkemesi'nin kararı emsal olacak mı?

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Ekonomi Basını" programına konuk oldu.

Atlı, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

AB içerisinde son yıllarda sorunların yaşandığını ve koronavirüs ile birlikte sorunların başka bir boyuta geldiğine dikkat çeken Atlı, "Almanya Anayasa Mahkemesi kısa süre önce 2015 yılında açılan Avrupa Merkez Bankası'nın uygulamakta olduğu tahvil alım programına açılışmış bir dava ile ilgili bir kararını açıkladı. Kararda şöyle denildi; 'Eğer Avrupa Merkez Bankası yıllardır yaptığı tahvil alım programının haklı sebeplerle yaptığını ispat edemezse bu Almanya'nın yasalarına aykırı olacaktır. Dolaysıyla Almanya Merkez Bakası da bu programlara katılmayacaktır.' Şimdi Almaya, Avrupa Merkez Bankasına üç aylık bir süre tanıdı ve bunu bizlere gerekçelerini göstermelerini istedi yoksa Almanya bu programlara katılmayacak." ifadelerini kullandı.

Altay Atlı bu gelişme sonrası nelerin yaşanabileceğine ilişkin şunları söyledi:

"Avrupa Merkez Bankası, Almanya kanadına çok da tepki vermeyi düşünmüyor. Çünkü burada bir savunmaya geçilirse bu bir emsal yaratır ve bunun sonu gelmez. Uluslararası basına yansıyan 'İleride bir faiz artırımı düşünüldüğünde, orada da biri mahkemeye giderse ve mahkeme de buna karşı bir karar alırsa ne olacak bunu sonu' gibi görüşler de var. Öte yandan eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt'ın 'Her üye ülkenin anayasa mahkemesi, AB'nin ne yapacağına, ne yapamayacağına dair kendi kararını verir ise bu aslında sonun başlangıcı olur Avrupa için' açıklaması da var. Burada önemli bir soru var. AB'nin kurumları, üye ülkelerin üzerinde midir yoksa üye ülkeler mi bunun üzerine çıktı?"

Almanya kanadında "AB üyesi bazı ülkeler ekonomik sorunların yaşandığı doğrudur ama bunun yükünü benim vergi veren vatandaşlarım mı çekecek, bura da bir haksızlık yok mu?" görüşünün hakım olduğunu belirten Atlı, "Bu görüş vatandaşın, siyasilerin söyleminden çıktı bir mahkeme kararı haline gelmiş oldu. Bu aslında yaşanılanların en önemli noktası aynı zamanda. Emsal olabilecek bir mahkeme kararı. Bu kararın etkilerini yakın bir zamanda göreceğiz." diye konuştu.