“Almanya, ABD'nin yaptırımlarına karşı rest çekti”

“Almanya, ABD'nin yaptırımlarına karşı rest çekti”

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'daki zafer kutlamalarında okuduğu bir şiirin Türkiye ile İran'ı karşı karşıya getirdiğini belirten Özçelik, "İran'daki bazı üst düzey yöneticiler şiir nedeniyle Türkiye'yi protesto ettiler. Hata Türkiye'nin Tahran Büyükelçisini, Dışişleri Bakanlığına çağırıp uyardılar. Daha sonra ise İran'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı ve bir anlamda karşılık verildi. Peki, neydi bu gerilimin sebebi? Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'ın bölünmesine ilişkin bir şiir okumuştu. Burada bir kasıt yoktu. Peki, bu şiir okunmalı mıydı? Erdoğan'ın konuşmasına bu şiiri kim koydu bilemiyoruz. Erdoğan mı istedi yoksa danışmanlarını mı koydu? Bu konuda henüz bir bilgimiz yok, bu konuda da herhangi bir açıklama da yapılmadı. Tabii bu gerilim hiç istenmeyen bir şeydi. Kaldı ki, Türkiye ile İran arasında işler iyi gidiyordu. Böyle bir ortamda böyle bir gerilimin çıkması bazılarını sevindirdi. Özellikle de Türkiye ile İran'ı kapıştırmak isteyen uluslararası güçleri sevindirdi. Ancak istedikleri olmadı. Gerilim daha da yükselsin, diye beklentiye girmişlerdi. İki ülke yetkilileri devreye girdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştü ve daha sonra yapılan açıklamalarda Türk-İran iş birliğine, dostluğuna vurgu yapıldı ve yanlış anlaşılma giderildi, ortalık sakinleşti. Yani bir kriz daha atlatılmış oldu." diye konuştu.

BATININ TÜRKİYE'YE YAPTIRIMLARI

Batıdan Türkiye uygulanmak istenen yaptırımlar konusuna da değinen Özçelik, "Avrupa Birliği (AB) yaptırımları konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) kışkırttığı Yunanistan, Fansa ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi gibi ülkelerin istedikleri olmadı. Yaptırımlar beklenin çok altında çıktı ve bu da Türkiye'ye yaptırım isteyen bu ülkeleri hayal kırıklığına uğrattı. Öte yandan ABD Senatosu'nda Türkiye'ye yaptırım kararını da içeren bütçe üçte iki çoğunlukla kabul edildi. Trump'ın veto hakkı kalmadı ve 12 maddeden en az 5'ini yürürlüğe sokması bekleniyor. Bu durumun Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkileyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. 20 Ocak'ta Biden ve ekinin göreve başlaması beklemiyor. Bu tarihten sonra da Türkiye ile ABD masaya oturup ilişkilerini değerlendirecekleridir. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan'da ABD ile masaya oturmak için Biden'ın göreve başlamasını beklediklerini açıklamıştı." dedi.

"KUZEY AKIM 2" PROJESİNE YENİDEN BAŞLANDI

Gazeteci İsmet Özçelik, Avrupa ile ABD arasındaki ilişkiyi yakından ilgilendiren "Kuzey Akım 2" projesi için ise şunları söyledi:

"Rusya'dan Almanya'ya, oradan da Avrupa'ya doğal gaz taşıyacak yeni hat yapılıyordu. Yıllık 55 milyar metreküp gaz taşıyacak olan Kuzey Akım 2 projesini ABD istemedi. Avrupa'nın bu hat ile birlikte tamamen Rusya'ya bağımlı hale geleceğini, bunun da Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye sokacağını ve NATO açısından da sıkıntılar yaratacağını ileri sürdü. Bu gerekçe ile de Avrupa'ya kendi gazını dayatıyor. Polonya, ABD'den gelen sıvılaştırılmış gazı kullanıyor. ABD diğer Avrupa ülkelerine de bu yöntemi öneriyor ancak Avrupa'da ciddi bir sanayi var özellikle de Almanya'da. Böyle bir riske girmek istemiyorlar. ABD'de bu durum karşısında yaptırım kararı almış ve yüzde 94'ü tamamlanmış olan Kuzey Akım 2 projesi geçen yıl durdurulmuştu. Kısa süre önce yapılan açıklamada, bu projenin yapımına yeniden başlandığı bildirildi. Bir anlamda Almanya, ABD'nin yaptırımlarına karşı rest çekmiş oldu. bu hamlenin Biden'ın koltuğa oturmasına bir, bir buçuk ay kala olması daha dikkat çekici. Biden ve ekibinin bu duruma nasıl bir tepki vereceği ise önümüzde duran soru işaretleri."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/RTPha8gyMq0