Akademisyen Ererdem, Trump'ın Covid-19 iddiasını değerlendirdi

Akademisyen Ererdem, Trump'ın Covid-19 iddiasını değerlendirdi

Akademisyen İlkay Zeytin Ererdem, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

İlkay Zeytin Ererdem, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Covid-19 virüsünün Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden çıktığına dair iddiası ile ilgili değerlendirmede bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen salı günü maske üreticisi Honeywell firmasının Arizona fabrikasını ziyareti öncesinde gazetecilere açıklama yaptı. Konuşmasında, Covid-19 virüsünün Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden çıktığına dair sağlam kanıtları olduğunu ve virüsün Çin'den çıkması ile ilgili raporun detaylarını zaman içinde açıklayacaklarını ifade etti.

Benzer açıklamaları dile getiren bir diğer isim de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo oldu. Pompeo, virüsün Çin laboratuvarından çıktığına dair çok belirgin kanıtları olduğunu söyledi. Her ne kadar siyasetçiler virüsün laboratuvardaki bir kişi üzerinden bulaştığını iddia etseler de, bilim insanları bu iddiayı doğrulamıyorlar.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün direktörü Anthony Fauci, virüsün laboratuvar ortamından insana bulaşmış olduğuna dair kanıtlanmış bir teori olmadığını bildirdi. Fauci, National Geographic kanalına verdiği röportajda "Mevcut veriler bunun laboratuvarda yapılmış bir virüs olmadığına işaret ediyor. Virüsün yarasalardaki gelişimine ve şu andaki durumuna bakacak olursak çok güçlü bir olasılıkla diyebiliriz ki, bu virüs yapay ortamda oluşturulmuş olamaz. Yine bilimsel kanıtlar ışığında konuşursak, laboratuvar ortamından kazara kaçtığı da kabul edilemez." dedi.

Dünyanın en gelişmiş istihbarat ağı olarak bilinen ve ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın ortak bir konsorsiyumu olan "Five Eyes" adlı istihbarat ajansından bir kaynak da virüsün laboratuvardan çıkmış olma ihtimalinin yok denecek kadar az olduğunu kaydetti. Virüsün çıkışının hayvan pazarı olduğuna inandıklarını ancak pazara nasıl geldiğinin belirsiz olduğu bilgisini paylaştılar.

Sonuç olarak, Beyaz Saray'ın yüksek sesli iddiaları "virüs kasıtlı olarak Wuhan laboratuvarından çıktı, çok güçlü kanıtlarımız var" dese de kendi istihbarat ittifakları henüz bu iddiayı doğrulayabilmiş değil.