Akademisyen Atlı, İki Toplantı“yı değerlendirdi

Akademisyen Atlı, İki Toplantı“yı değerlendirdi

Akademisyen Altay Atlı, Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Çin'de gerçekleştirilen "İki Toplantı" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çinin başkenti Beijing'in çok önemli bir etkinliğine ev sahipliği yaptığının vurgulayan Atlı, "En üst düzey yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ve istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansının (ÇHSDK) yıllık toplantıları başlıyor. Tabii biraz gecikmeli başlıyor. Normalde her yıl mart ayında yapılan iki toplantı, bu yıl pandemi dolayışla mayıs ayına ertelenmişti. Bu yıl toplantıya katılmak için ülke genelinden gelen 5 bin civarındaki delege her yıl olduğu gibi Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'nda bir araya gelecek ve geçmiş dönemde uygulanan politikaların değerlendirilmesi, önümüzdeki dönem yapılacaklarla ilgili de istişareler edecekler." dedi.

Bu seneki "İki Toplantı"nın ayrı bir öneminin olacağını belirten Altay Atlı, "Bütün dünya da olduğu gibi Çin ciddi bir kamu sağlığı sorunu yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Bunun özellikle ekonomik anlamda ciddi etkileri oldu ve önümdeki dönemle ilgilide birçok belirsizlik var. Toplantıda her şeyden önce pandemi ve pandeminin kontrolü vs. konularında yanında ekonomik büyümenin nasıl devam edeceği, pandeminin getirdiği zararların nasıl telafi edileceği, istihdam, fakirlikle mücadelede gelinen nokta başlıca konular olacak. Başbakan Li Keqiang'ın burada hükümetin çalışma raporu adı altında sonumu olacak. Açıkçası burada en çok merak edilen konu ekonomik büyüme öngörüsü olurdu. Bakalım, Li Keqiang nasıl bir hedef ortaya koyacak?" diye konuştu.

Toplantıda Çin-ABD ilişkilerindeki gelişmelerinde ele alınmasının beklendiğini ifade eden Atlı, "Son dönemlerde Çin ile ABD arasında birçok önemli gelişmeler yaşanıyor. Bence asıl önemlisi teknoloji alanında yaşanıyor. Bir yıl önce ABD yönetimi Çinli firmalara yaptırımlar getirmişti. Kısa süre önce de bunun ikinci adımını gördük. İşte bu çok önemli. Çin hükümetide bu konuda yeni bir hamle yapıyor ve teknolojinin birçok alanında 2025 yılına kadar dünya liderliğine ulaşmak hedefini taşıyor. 10 trilyon yuan yani yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık bir bütçeden bahsediyoruz. Çin-ABD tartışmalarını başka bir boyuta taşıyabilecek bir konu bu. İşte bütün bunları ve bundan sonraki normalleşme süreci ile ilgili detayları, Çin ekonomisinin tekrar pandemi öncesi haline nasıl geçeceği ve onun ilerisine nasıl götürülmeyi amaçlandığını bu 'İki Toplantı'da göreceğiz." ifadelerini kullandı.