Akademisyen Atlı, Çin-Japonya ilişkilerini değerlendirdi

Akademisyen Atlı, Çin-Japonya ilişkilerini değerlendirdi

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Japonya ziyaretini değerlendirdi.

Koranavirüsün getirdiği bütün kısıtlamalara rağmen Asya'da diplomasi trafiğinin sürdüğüne dikkati çeken Altay Atlı, "Kısa süre önce önemli bir ziyaret vardı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya'yı ziyaret etti. Wang Yi ilk olarak Japonya'nın yeni başbakanı Yoshihide Suga ile görüştü ve böylece ilk kez Çin hükümeti yeni başbakan ile temasa geçmiş oldu. Wang Yi sonra da kendi mevkidaşı Toshimitsu Motegi ile görüşme yaptı." dedi.

SEYAHATLER KOLAYLAŞIYOR

Yapılan ziyaretin ayrıntılarına değinen Atlı, "En somut gelişme iki ülke arasındaki Covid nedeniyle kısıtlanan seyahatlerin tabii yeni kısıtlamalar altında başlamasının kolaylaştırılması. Artık iş amacıyla yapılacak olan ziyaretler için, eğer önceden negatif testinizi ispat edebiliyorsanız, gittiğiniz yerlerin güzergâhlarını da verebiliyorsanız karşılıklı 14 gün karantina dönemi olmadan ziyaretinizi yapabileceksiniz. Karantina dönemi hem işi hem de turizmi imkânsız hale getiren bir konu. İki günlük bir iş seyahati için gittiğiniz ülkede 14 gün, döndükten sonra da kendi ülkenizde 14 gün karantinada olacaksınız. Yani iki günlük iş ziyareti size bir aya mal oluyor. Dolayısıyla böyle bir şey olamaz. Bu adımın atılması iki ülke için önemli." diye konuştu.

SAVUNMA BAKANLIKLARI ARASINDA ÖZEL İLETİŞİM HATTI AÇILIYOR

İki ülke arasında Doğu Çin Denizi'nde yaşanan anlaşmazlıklarında gündeme getirildiğini hatırlatan Atlı, "Bu konudaki görüşmelerde burada bir yanlış anlama veya kaza sonucu bir tatsızlık, şiddet içeren durum olmaması amacıyla Savunma Bakanlıkları arasında özel iletişim hattı açılması kararı alındı. Bu da önemli bir konu. Böyle kolay giderilecek üzerinde hemen anlaşılabilecek bir konu değil, ancak küçük küçük güven tesis edecek adımlarla bir gelişim sağlanabilir diye düşünüyorum. Wang Yi'nin ziyareti de bu çerçevede önemliydi." değerlendirmesinde bulundu.

İKİ ÜLKE ARASINDA CİDDİ BİR YAKINLAŞMA VAR

Atlı, Çin ile Japonya arasında son yıllarda ciddi anlamda bir yakınlaşma gördüğünü belirterek, "Bunun bir ekonomik boyutu var. İki ülke arasında yaşanan sorunlara rağmen ekonomik ilişkiler güçlenerek devam ediyor. Son olarak da iki ülkenin Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasına imza koymaları. Çin'in ilk kez böyle çok taraflı serbest ticaret anlaşmasını imzalaması ve bunu Japonya ile birlikte yapması önemliydi. Ekonomik anlamdaki yakınlaşma diğer alanlardaki sorunlara çözücü etki yarata bilir mi? Yakın gelecekte bunu göreceğiz." dedi.

"BİZ GERÇEKTEN ABD'YE GÜVENEBİLİR MİYİZ?"

Akademisyen Altay Atlı, Çin ile Japonya arasındaki yakınlaşmadaki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) faktörünü ise şu sözlerle ifade etti:

"Japonya, ABD'nin müttefiki. ABD'nin Çin'i dengelemek için bir eylemi olan QUAD'ın (Dörtlü Güvenlik Diyaloğu) bir parçası olmasına rağmen Japonya burada bir denge kurmaya çalışıyor. Çünkü ekonomik anlamda Çin önemli ve giderek önem kazanacak. Son dört yılda ABD ile Japonya arasındaki ittifak ilişkisinde çok ciddi bir güven zedelenmesi yaşandı. Çünkü, ABD Başkanı Trump, Asya'daki ittifakları sorguluyordu ve bunun ABD'ye bir fayda sağlamadığını, ABD için çok külfetli olduğunu ve bu ülkelerin çok daha fazlasını yapmaları gerektiğini söylüyordu. Bu durum Japonya'da şöyle bir anlayışla karşılaştı. 'Biz gerçekten ABD'ye güvenebilir miyiz?' Şimdi Trump gitti, Biden geldi. Biden bu durumu düzeltmek için her şeyi yapsa da bir kere o güven zedelenmiş oldu. Japonlar 'Bunu yaşadık bir daha yaşamayacağımızın bir garantisi var m?' diye düşünecekler. Dolayısıyla Japonya'nın ABD'ye daha az güveneceği bir dönemde Çin ile yakın ilişkiler kurmak istemesini anlamlı görüyorum."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/QTSDwvAeMvo