Akademisyen Atlı Birleşmiş Milletler 75.Genel Kurulu'nu değerlendirdi

Akademisyen Atlı Birleşmiş Milletler 75.Genel Kurulu'nu değerlendirdi

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Atlı, Birleşmiş Milletler (BM) 75.Genel Kurulu'nu değerlendirdi.

Koronavirüs nedeniyle BM 75.Genel Kurulu'nun video konferans şeklinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Altay Atlı, "Bu durum beraberinde bazı tartışmaları da getirdi. 'Koronavirüs bittikten sonra da genel kurula video konferans aracığıyla katılım mı gerçekleştirilse?' diye. Bu genel kurula dünyanın her yerinden ülke yöneticileri geliyor. Büyük ülkeler için olmasa da küçük ülkeler için çok büyük bir masraf. 'Genel kurulda bir konuşma yapabilmek için bu masrafı yapmaya değer mi?' diye konuşuluyor. Ayrıca New Yorklulara soracak olursak onlar da çok iyi şeyler söylemeyeceklerdir. Çünkü şehir günlerce tamamen felç oluyor. Koronavirüs döneminde hayata geçen bazı uygulamaların koronavirüs sonrası da faydalı olabileceği düşünülüyor. Herhalde BM için de bu düşünülür." dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in oturumda yaptığı konuşmaya değinen Atlı, "Xi aslında bir çizgiyi devam ettirdi. 2017'de Davos'ta küreselleşmenin, serbest ticaretin, liberalleşmenin öneminden bahsetmiş ve birçok kişiyi de şaşırtmıştı. Oysa çokta şaşırtıcı olmaması geriyordu. Çünkü Çin zaten açık bir küresel ekonomi sistemi üzerinden bu kadar büyüyebildi ve bu noktaya gelebildi. Xi, BM Genel Kurulu'nda yine aynı konulara vurgu yaptı. Burada kalkınma, eşitlik, adalet, demokrasi gibi birçok konuda ve Çin'in küresel kalkınmaya büyük bir katkı sağladığından ve uluslararası düzenin bir savunucusu olduğundan bahsetti. Xi'nin konuşmasının ağırlığı da koronavirüs ile ilgiliydi. 'Koronavirüs ile karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz burada her şeyden önce insan ve yaşam gelmelidir. Bütün kaynaklarımızı seferber edip bilim temelinde hedefe yönelik tepkiler vermeliyiz.' dedi. Xi, koronavirüse karşı dayanışmadan bahsedip 'Bu ortak bir sorun ve ortak bir şekilde el ele ve verip dayanışama içinde çıkılabilir.' ifadelerini kullandı. Bu dönemde Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) öncü rolünün önemini anımsatan Xi, ortak bir uluslararası tepki vermekten bahsetti. Aslında en büyük sıkıntı da bence bu. Çünkü dünya ortak bir sorun ile karşı karşıya ama buna karşı herkes kendi cevabını vermeye çalışıyor. Oysa tam tersi ortak bir cevap vermek gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın konuşmasından da söz eden Atlı, "Trump'ın konuşmalarına baktığımızda BM'de tamamen bir seçim kampanyası gördüm. Konuşmasının büyük kısmında Çin'e karşı konum alan, Çin'i suçlayan açıklamalar vardı. Konuşmalarının her cümlesinde Çin geçiyor. Şimdi 'Çin mükemmel bir ülke, ABD ve Trump da her şeyi yanlış yapıyor.' diye bir şey kesinlikle yok. Her ülke gibi yaptıkları doğrular da var hatalar da var ama önemli olan şu; bu durum ile karşı karşıya tek çıkış yolumuz küresel iş birliği. O zaman küresel iş birliği ne getirecek? Ortak paydaşlarda nasıl buluşacağız? Bunlar üzerinden gitmek gerekiyor. Karşılıklı olarak birbirimizi suçlayarak mesafe almamız mümkün değil." diye konuştu.

Akademisyen Altay Atlı, BM 75. Genel Kurulu'nun Volkan Bozkır'ın başkanlığına gerçekleştirilmesini de anımsatarak, bir Türk başkanla genel kurulun gerçekleşmesinin Türkiye için önemli ve gurur verici bir gelişme olduğunu kaydetti.