AİHM ve KDK'nın TFF kurulları kararı ne anlama geliyor?

AİHM ve KDK'nın TFF kurulları kararı ne anlama geliyor?

Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kurulları hakkındaki verdiği karar konusuna değinen Behçet Üstün, "TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), 2 Eylül 2020'de Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu tarafından yapılan 'Tahkim Kurulu kararının hukuka aykırılığının tespiti talebi' konusundaki başvurusunu 5 Ocak 2021'de karara bağladı ve TFF'ye 20 sayfalık gerekçesini gönderdi. Daha önceki yayınlarımızda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) TFF kurullarının oluşma biçimi hakkındaki kararından ve bu konuda adım atılmamış olmasından bahsetmiştik. KDK'nın TFF'ye tebliğ ettiği kararında başvuruya esas olan 'tarafsızlık ve bağımsızlık' konusunda AİHM'nin tespit ve kararına yer verildi ve gerekli değişikliğin yapılması konusunda TFF'ye bir ay süre tanındı.

Gerekçeli kararın sonunda 'Kurum, belirttiği bu gerekçelerle başvurunun kabulüne ve TFF'nin; TFF Statüsü, Disiplin Kurulu Talimatı ve Tahkim Kurulu Talimatı'nda tarafsız ve bağımsızlığı sağlayacak gerekli değişikliklerin yapılması; Tahkim Kurulu'nun kararlarını gerekçeli hazırlaması, bunların taraflara usulünce tebliğ edilmesi ve gerekçeli kararların internet sitesinde yayımlanması; İyi yönetim ilkelerinden 'kanunlara uygunluk, şeffaflık, hesap verilebilirlik, nezaket ve kararların gerekçeli olması'na uygun davranması hususunda TFF'ye tavsiyede bulunulmasına, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun 20'nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, TFF tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemin 30 gün içinde kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu Baş Denetçisi tarafından karar verilmiştir.' ifadeleri yer aldı.

Konu da şuydu: Ahmet Ağaoğlu'nun TFF'nin sezon başında Süper Lig'deki takım sayısını 21'e çıkarmasını ağır bir şekilde eleştirmişi ve 45 gün hak mahrumiyeti cezası almıştı. Ağaoğlu bu cezaya 'insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönünden incelenmesi' gerekçesiyle KDK'ye başvurmuştu. Karadaki 'AİHM Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu sorunların çözümlenmesi için gerekli adımların atılması gerektiğine hükmetmiştir. Ancak TFF, hem kurumuzun 27 Ağustos 2018 tarihli kararına hem de AiHM'in talebine karşılık bu yargı organlarıyla ilgili hâlâ bir değişikliğe gitmemiştir.' ifadeleri de dikkat çekiciydi.

"5 ARALIK TARİHLİ BİR KARARIN NEDEN HÂLÂ TEBLİĞ EDİLMEDİ?" SORUSU HENÜZ YANIT BULABİLMİŞ DEĞİL

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK), Oğulcan Çağlayan'ın transferi sonrası hem oyuncuya hem de kulübü Galatasaray'a ceza vermesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Üstün, "TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu da bir süre önce duymaya pek alışkın olmadığımız bir karar verdi. Aslında karar, 5 Aralık tarihinde verilmiş. Ancak kamuoyu bu kararı yeni duydu. Hatta 5 Aralık tarihli kararın imzalarının tamamlanmasının iki gün sarktığı söylentileri de yoğun bir şekilde mevcut. Bu iki günlük imza gecikmesi de kurum içinde farklı bir güç savaşı yürüdüğü şeklinde yorumlanıyor. Kararda sözleşmesini tek taraflı feshederek Galatasaray'a transfer olan Oğulcan Çağlayan'a ve Galatasaray'a ceza veriliyor. Çaykur Rizespor'un açtığı dava sonrası Galatasaray 1 milyon 200 bin Euro tazminata, Oğulcan da 6 maç men cezasına çarptırıldı. Söz konusu olay geçen sezon Çaykur Rizespor'un Oğulcan Çağlayan'ın +1 yıllık opsiyonunu kullanmasına rağmen oyuncunun bunu kabul etmeyerek lig devam ettiği sırada sözleşmesini tek taraflı feshetmesiydi. Galatasaray kararın tebliğinden itibaren itiraz hakkını kullanarak konuyu Tahkim'e taşıyacağını açıkladı. 5 Aralık tarihli bir kararın neden hâlâ tebliğ edilmediği sorusu ise henüz yanıt bulabilmiş değil.

ALİ KOÇ'UN MAÇ SONRASI AÇIKLAMALARI GÜNDEM ODU

Behçet Üstün, Erzurumspor-Fenerbahçe karşılaşması için ise şunları söyledi:

"VAR hakeminin ancak karşılaşmaya dört saat kala atanabildiği Erzurumspor-Fenerbahçe maçı ise 90 dakikadan ziyade öncesi ve sonrasıyla gündem oldu. Yayıncı kuruluşun daha önce de yaşanan, maç esnasında ekrana küfürlü tezahürat getirmesiyle birlikte, zaten gergin olan Fenerbahçe-BeinSport ilişkileri kopma noktasına geldi. Maç öncesi röportajlarında Erol Bulut ve Fenerbahçeli futbolcular maçı konuşmak yerine yayıncı kuruluşa serzenişlerini dile getirmeyi tercih ettiler. Hatta röportaja mecburen geldiklerini aslen gelmek dahi istemediklerini söylediler. Ancak asıl gündem Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un maç sonu konuşmasıyla oluştu. Ali Koç, sıkıntılar ve bunları çözme girişimlerinden bahsederek bir ilerleme kaydedilemediğini açıkladı. Taraftarlarına da, gerektiği zaman dekoder iadelerine varacak bir protesto için hazır olmaları çağrısında bulundu, ki farklı kulüp taraftar gruplarının zaman zaman denediği bu tarz bir protesto ilk kez bu kadar yetkili bir ağızdan dillendirilmiş oldu. Bu aşamada da bir ilk olma özelliğini koruyor."

Spor yorumcusu Üstün, "Yeşil sahanın dışını konuştuk. Ancak bütün bu konular ülkemizde ilk kez, ya da ender diyelim, yaşanan olaylar. Önümüzdeki günlerde saha içi kadar saha dışı da ısınacak gibi gözüküyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/9v6VgQxhqiQ