Ahmet Arslan'dan 99. yıl mesajı

Ahmet Arslan'dan 99. yıl mesajı

AK Parti Kars Milletvekili, 65. Hükümet Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Türkiye-Çin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Arslan, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 99'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla CRI Türk Türkiye'ye özel açıklamada bulundu.

Arslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"1 Temmuz 1921 tarihinde Şanghay'da kurulmuş olan Çin Komünist Partisi; 90 milyon üye sayısıyla dünyadaki en büyük siyasi partilerden biri olup, Çin'in hızlı ekonomik gelişimini sürdürmesini sağlamış, Çin'i dünyadaki en dinamik ülkelerden biri haline getirmiştir.

Çin halkı, Çin Komünist Partisi'nin liderliği altında sosyo-ekonomik, bilim, kültür ve diğer alanlarda önemli gelişim kaydetmiş, partinin sürdürülebilir kalkınma ve yenilenmeyi sağlama çabasındaki kararlı duruşu sayesinde Çin Halk Cumhuriyeti uluslararası alanda konumunu ciddi anlamda güçlendirmiştir.

Türkiye ve Çin, Asya kıtasının en doğusunda ve en batısında bulunan iki ülke olarak uluslararası düzeyde stratejik bir öneme sahip olup, iki ülkenin tarihe dayanan köklü ilişkileri ve gönül bağları bulunmaktadır. İki ülke de ticari-ekonomik, bilimsel-teknik, kültürel ve sosyal alanlarda iş birliklerini derinlemesine geliştirmektedir.

Türkiye, Çin ile ilişkilerinin pekiştirilmesi konusundaki kararlılığını sürdürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Çin Komünist Partisi'nin 99. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyor, tüm Çin halkına selam ve saygılarımı sunuyorum."