“ABD'nin herhangi bir ülkeye demokrasi taşıyacak ve özgürlük götürecek durumu yok”

“ABD'nin herhangi bir ülkeye demokrasi taşıyacak ve özgürlük götürecek durumu yok”

Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

Mehmet Ali Güller, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı"nın onaylanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sözde yasa tasarısının insan hakları ve demokrasiyle ilgisinin olmadığını vurgulayan gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, ABD'nin Çin'e karşı sürdürmekte olduğu "ticaret savaşı"nda elini kuvvetlendirmek için Hong Kong'da altı aydır süren eylemleri kullandığını ifade etti.

Hong Kong'da süren eylemlerin maddi bir zemini olduğunu dile getiren Güller, öğrencilerin başlatmış olduğu bu eylemlerin haziran ayında Hong Kong'da çıkarılan bir yasa tasarısını protesto etmek amaçlı başladığını anımsattı.

"BURADAKİ MESELE, DEMOKRASİ MESELESİ DEĞİL"

İlerleyen süreçte eylemlerin çizgisinin değiştiğine dikkat çeken Mehmet Ali Güller, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD'nin sözde Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı'nı çıkarırken iddia ettiği gibi, Hong Kong'daki güvenlik kuvvetlerinin göstericilere ağır şiddet uygulama durumu bulunmamaktadır. Buradaki mesele, demokrasi meselesi değil. Hong Kong yönetiminin çıkardığı tasarıya itiraz bitmiş durumda çünkü söz konusu tasarı geri çekildi. İş artık tamamen Hong Kong'un özel statüsünü kullanarak, Hong Kong'u Çin'den ayırmaya yönelik bir Batı müdahalesine dönüşmüş durumda. Eylemcilerin taşıdığı bayraklara, attığı sloganlara bakacak olursak; bunun demokrasi ile ilgisi olmayan bir eylem olduğunu görebiliriz. Zira gösterilerde Amerikan bayrakları ve 'Trump Hong Kong'a özgürlük getir' pankartları taşınıyor."

Hong Kong güvenlik güçlerinin göstericilere ağır şiddet uyguladığı iddialarının gerçekleri yansıtmadığını yineleyen gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, "ABD bunu bahane ederek, güya şiddet uyguladığını düşündüğü isimlere karşı bir yaptırım kararı almış durumda. Eylemciler açısından daha da vahimi, ABD'nin aldığı karar sonrasında Trump için bir şükran günü mitingi düzenlenmesidir. Bu aslında büyük bir ayıptır çünkü ABD'nin herhangi bir ülkeye özgürlük götürmesinin ne demek olduğunu, son yirmi yıla baktığımızda görebiliyoruz. Irak'a özgürlük götürdüler; milyonlarca insan öldü ve Irak, iç savaşın içine düştü. Suriye'ye özgürlük götürmeye kalktılar; yüzbinlerce insan öldü ve milyonlarca insan evinden, yurdundan oldu. Libya'ya özgürlük götüreceklerini iddia ettiler; Libya, bugün fiilen 3'e bölünmüş durumda."

"ABD BAYRAKLARI ALTINDA YAPILAN EYLEMLER ÖZGÜRLÜK DEĞİL EMPERYALİZME BAĞLILIK GETİRİR"

 ABD'nin herhangi bir ülkeye demokrasi taşıyacak ve özgürlük götürecek bir durumunun olmadığını kaydeden Güller, sözlerini şöyle noktaladı:

"Demokrasi öyle dışarıdan götürülecek bir şey değildir. ABD emperyalist bir ülke ve Amerikan bayrakları altında yapılan eylemler, o ülkeye özgürlük değil emperyalizme bağlılık getirir."