“ABD'nin bölgeden çekilmesinin yolunu açacak bir strateji izleniyor”

“ABD'nin bölgeden çekilmesinin yolunu açacak bir strateji izleniyor”

Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nu hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

İsmet Özçelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan-Putin görüşmesinin son derece kritik bir öneme sahip olduğunu belirten Özçelik, Orta Doğu bölgesi çok gergin bir süreçten geçerken Rusya ve Türkiye'nin bölge sorunlarına birlikte müdahale etme gibi bir politika benimsediklerini aktardı.

Vladimir Putin'in konuşmasında, "Aramızdaki iş birliğini engellemeye çalışanlar var. Buna rağmen her alanda iş birliğimiz gelişiyor." dediğini hatırlatan İsmet Özçelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise çok daha ilginç bir açıklama yaparak Sovyet döneminde Kurtuluş Savaşı'na yapılan desteği anımsatarak, "Biz bunu unutamayız. Bizler yol arkadaşlarıyız." ifadelerini kullandığını dile getirdi.

"TÜRKİYE TRABLUS İLE RUSYA İSE BİNGAZİ İLE BİR ARAYA GELEREK ATEŞKESİ SAĞLAMAYA ÇALIŞACAKLAR"

Erdoğan'ın önümüzdeki dönemde Rusya ile her alanda yol arkadaşlığı yapmak sözü verdiğini anlatan Aydın gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, şunları kaydetti:

"Bu açıklama, bölge açısından bütün dünyanın dikkatle izlediği bir açıklama oldu. Erdoğan ve Putin arasında önce 1,5 saatlik bir görüşme ve ardından bir ek bir görüşme daha yapıldı. Bu iki görüşmede bütün bölge sorunlarının ele alındığını anlıyoruz. İkinci görüşmeden sonra yayınlanan ortak bildiride ise, bölgeye nasıl bakıldığı tek tek sıralandı. En çok tartışılan meselelerden biri de Libya'daki ateşkes konusuydu. Rusya'nın Bingazi bölgesindeki aşiretler ve General Hafter güçleri üzerinde etkisi bulunuyor. Hafter'in ordusunda Kaddafi döneminden kalan ve Rusya'da eğitim görmüş olan askerler de mevcut. Öyle gözüküyor ki Türkiye, Trablus'daki (Tripoli) Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle (UMH), Rusya da Hafter cephesiyle bir araya gelecek ve Libya'da ateşkes sağlanması için çaba gösterecekler. Bu durum, Libya'nın toprak bütünlüğü açısından da kritik bir öneme sahip olacak.  Aynı şey Suriye için de geçerli. Putin, Türkiye'ye gelmeden önce Şam'da Beşşar Esad ile görüştü. Böylece Putin, Suriye ile ilgili mesajları birinci elden Türkiye'ye iletmiş oldu. Bunları, Türkiye ve bölge açısından son derece olumlu gelişmeler olarak değerlendirebiliriz."

Gündemdeki en önemli olaylardan birinin de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmesi ve sonrasında İran'ın Irak'taki Amerikan üslerini vurması olduğuna dikkat çeken İsmet Özçelik, Erdoğan ve Putin'in İran-ABD arasındaki gerilime ilişkin tarafların itidalli olmaları çağrısında bulunduklarını söyledi.

"ABD'NİN BÖLGEDEN ÇEKİLMESİNİN YOLUNU AÇACAK BİR STRATEJİ İZLENİYOR"

İkilinin olayların daha da büyümesini engelleme yolunda bir politika izlediklerine işaret eden Özçelik, Çin Halk Cumhuriyeti'nin de benzer bir açıklama yaptığını ifade ederek, "Önümüzdeki dönemde ABD'nin bölgeden çekilmesinin yolunu açacak bir strateji izlendiğini düşünüyorum. Tabii bunu zaman gösterecek." diye konuştu.

"HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNİN ÇOK İYİ KORUMA SAĞLADIKLARI İDDİASININ BİR ANLAMI KALMADI"

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'ın Irak'taki Amerikan üslerini vurmasının ardından yaptığı açıklamalara da değinen İsmet Özçelik, "Trump'ın ifadeleri çok ilginçti. Dünya bunu 'Trump havayı yumuşattı' diye yorumladı ancak ben daha farklı bir şey sezdim. Amerikan üslerinde Patriot hava savunma sistemleri olduğu ve füzelere karşı çok iyi bir şekilde korunduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte İran, Amerikan üslerini vuracağını Irak yönetimine önceden bildirmiş ki ABD'nin bu durumdan haberdar olmaması mümkün değil. İran buna rağmen, 'Ben istediğim anda senin üslerini vururum ve sen de hiçbir şey yapamazsın.' mesajını verdi. Aynı zamanda Rusya ile ABD'nin hava savunma sistemleri sayesinde çok iyi bir şekilde korundukları iddiasının bir anlamı da kalmamış oldu. Trump'ın da bu konuya hiç değinmemesi, benim dikkatimi en çok çeken konulardan biri oldu." dedi.