ABD'de salgın kaynaklı ölümler kayda daha az geçti

ABD'de salgın kaynaklı ölümler kayda daha az geçti

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yayımlanan bir araştırma, ülkede yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insanların resmi kayıtlardan daha fazla olduğunu ortaya koydu. Reuters ajansının haberine göre, ölümlerin varsayılandan daha fazla olmasının arkasında resmî kurumların raporlamalarındaki tutarsızlıklar yer alıyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri ve özel sektör tarafından finanse edilen araştırmada mart, nisan ve mayıs ayında yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı resmi olarak ortalama 95 bin 235 olarak kayıt altına alınsa da bu rakamın gerçek ölümlerden yüzde 28 daha az olduğu belirlendi.

Reuters haberinde bu sayının 103 bin 649'dan daha fazla olduğunu vurguladı. Basında çıkan haberlerde ise huzurevindeki ölüm vakalarının yeni tip koronavirüs yerine pnömoniye olarak işlendiği ileri sürüldü. Bununla birlikte yaygın test uygulamasındaki eksiklikler de ölüm nedenlerini farklılaştıran etkenler arasında yer aldı.

"KİMİ EYALETLERDE BOŞLUKLAR VAR"

Araştırmaya önderlik eden Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü'nden Daniel Weinberger basına yaptığı açıklamada "Kimi eyaletler ile yeni tip koronavirüs ölüm sayısı arasında tam bir uyum vardı. Washington ve Minnesota'da neredeyse hiçbir boşluk yoktu. Buna karşın Güney Carolina ve Teksas'ta önemli bir fark var." ifadesini kullandı.

Öte yandan, kalp krizi ve inme gibi semptomlar gösteren kişilerin yeni tip koronavirüs korkusu nedeniyle acil servislere müracaat etmemesinin ve salgının yarattığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar edenlerin ölüm rakamlarını yukarı çektiğini dile getiren Weinberger "Büyülüğe baktığınızda bunlar hala koronavirüs ölümlerinden daha küçük." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs testleri ve hastalığa dair farkındalığın artması nedeniyle son haftalarda kayıt oranlarının daha tutarlı hale geldiğini sözlerine ekleyen Weinberger "Artık işler mart ayında olduğundan daha iyi." diye konuştu.

Kaynak: CRI TÜRK Dış Haberler Servisi