ABD'nin zayıf noktaları açığa çıkıyor

ABD'nin zayıf noktaları açığa çıkıyor

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Donald Trump yönetimi koltuk devretmeye hazırlanırken geride bırakılan diplomasi ve dış politika hataları uzmanların odağı haline gelmiş durumda. "Önce Amerika" doktrini ile dış politikada kutuplaştırıcı bir politikaya imza atan Trump yönetimi Çin'e karşı ideolojik bir yaklaşım sergileyerek müttefiklerini Çin'e karşı tecrit politikası gütmeye çağırmıştı.

ABD merkezli Foreign Affairs dergisi, ABD'nin içinde bulunduğu yanlış dış politika eleştirilerek, "ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yanlışlarını" son sayısına taşıdı. Makalenin ilk satırlarında, kasım ayının ortasında ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Ekibi'nin hazırladığı "Çin'in dünya düzenini temelden revize etmeyi amaçladığını iddia eden 74 sayfalık bir raporun" Soğuk Savaş'ın mimarı olan George Kennan tarzı bir yaklaşım olduğu belirtiliyor. Söz konusu raporun ideolojik ve politik kısıtlamalarla uluslararası kuruluşlara karşı hoşnutsuzluğu dile getirmesinin Trump yönetiminin bir diğer başarısızlığı olarak yorumlanıyor.

"ABD SİYASİ SİSTEMİNDEKİ ZAYIFLIK ORTAYA ÇIKTI"

Öte yandan Kennan'ın yaklaşımı ile büyük bir hata yapıldığı Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği ile kıyaslamaması gerektiğine değinilen makalede şu satırlar kaydedildi:

"Sovyetler Birliği Komünist Partisinden farklı olarak Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkenin 'dışarı açılmasını' ve dünyanın geri kalanıyla daha fazla ilişki kurmasını istiyor. Bu tür Çin politikalarına karşı koymak için, ABD'nin yalnızca belirli stratejik ve kurumsal yanıtlara sahip olması bir şey ifade etmez. ABD 20. yüzyılın başında ekonomik, teknolojik ve askeri açıdan üstün konumdaydı. Diğer ülkeler üzerinden kendi çıkarlarını geliştirebilecek ittifaklar ve uluslararası kurumlar yaratmaya istekliydi. Bugün kurulmak istenen bu sistem çökmüş durumda. ABD siyasi sisteminin kimlere hizmet ettiği ve Covid-19 salgınıyla başa çıkamama konusundaki yetersizliği, herkesin görebileceği Amerikan zayıflıklarını ortaya çıkardı. Şu anda, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için ABD politikaları ve kurumları hakkında olumlu şeyler anlatmak imkânsız."

ABD ÖNCE KENDİ SİYASİ SİSTEMİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın her fırsatta eleştirdiği ÇKP'nin ülkenin yükselişi için reformlar ile sürdürebilir politikalar izlediğine dikkat çekilen makalede, "Trump yönetiminin farkındalık eksikliği göz önüne alındığında, ABD'nin 'özgürlüğü güvence altına alacak' politikaları talep eden stratejik bir raporun en temel gerçeği neredeyse tamamen görmezden gelmesi son derece endişe vericidir. ABD, Çin ile ancak kendi ülkesinde köklü reform yoluyla etkili bir şekilde rekabet edebilir. ABD'nin daha iyi sağlık hizmetlerine ihtiyacı var. Daha iyi bir altyapıya ihtiyacı var. İnsanlara daha iyi maaşlar sunmaya ve uygun fiyatlı eğitime ihtiyacı var. Ve tüm bunları başarmak için, ABD'nin ne tür bir ulus olmak istediği konusunda siyasi fikir birliğine dayanan güçlü, yetkin ve yetenekli bir hükümete ihtiyaç var. Yurt içinde böyle bir yeniden inşa olmadan, yurt dışında herhangi bir rekabet girişimi boşuna olacaktır." ifadelerine yer verildi.