ABD'nin Trump gitmeden İran'ı vuracağı iddia edildi

ABD'nin Trump gitmeden İran'ı vuracağı iddia edildi

Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'deki gerçek koronavirüs vaka sayısının tartışmalara yol açtığını belirten İsmet Özçelik, yeni vaka sayılarının bildirilmesinin ardından yaşananlara değinerek, "29 Temmuz'dan sonra birdenbire hasta sayısını açıklamaya başladık. Bir gariplik vardı. Vaka sayısıyla hasta sayısının birbirine çok yakın olması da kafaları karıştırdı. Hemen hemen herkesin yakın çevresinde vaka görülmüş olması açıklanan vaka saylarıyla ilgili şüphe yaratıyordu. İki gün önce yeni bir yöntem belirlendi ve Türkiye hasta sayılarını ve vaka sayılarını açıklamaya başladı. Bazı ülkeler de Türkiye'ye nota vermişti gerçek vaka sayılarını açıklayın diye." ifadelerini kullandı.

ÇİN AŞISI TÜRKİYE'DE TEST EDİLMEYE BAŞLANDI

Son olarak 6 bin seviyesinde hasta sayısı açıklandığını ancak gerçek vaka sayılarının bunun çok daha üzerinde olduğunun görüldüğünü ifade eden Özçelik, şunları kaydetti:

"En son 6 bin seviyesinde hasta sayısı duymuştuk oysaki yeni açıklanan sayılarla birlikte bunun çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı. İlk vaka sayısı 28 bin olarak açıklanmıştı dün de 29 bini aşan vaka sayısıyla karşı karşıya geldik. Bu tabii bir tedirginlik yarattı. Gerçek rakam baştan açıklansaydı daha iyi mi olurdu? Salgın bu kadar büyümez miydi? Bunlar şu an hep tartışılan konular arasında. 29 binlik vaka sayısı Türkiye'yi Avrupa'da koronavirüs vakalarında ilk sıraya oturttu. Geçmişte, İtalya, İspanya, Almanya'yı tartışırken Türkiye'nin hiç de iyi olmayana bir noktada olduğu ortaya çıktı. Moraller bozuldu, bozulan moraller aşıyla düzeltilmeye çalışılıyor. Çin aşısı Türkiye'de test edilmeye başlandı. Çin ile 50 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığı açıklandı. Bu en azından yüreğimize su serpmiş oldu. 50 milyon doz bir kişiye iki aşı olarak düşünülürse 25 milyon aşı demek. Türkiye nüfusunun 3'te 1'inden az bir oran. Aşı kesin sonuç olursa ülkenin tamamının aşı olması gerekiyor."

ABD'NİN TRUMP GİTMEDEN İRAN'I VURACAĞI İDDİA EDİLDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İran'a bir saldırı gerçekleştirmek için plan yaptığı iddiasını da gündeme getiren İsmet Özçelik, "ABD'de birçok analist Trump'ın görevi devretmeden İran'ı vuracağını iddia etti. Bunlar çok tartışılacak konular. Bölgelerimizi sıcak bir noktaya çekebilir. Türkiye'yi etkileyecek bir durum oluşabilir. İsrail gazetesi Trump'ın görevi terk etmeden İran'ı vurabileceğini iddia etti. Bu da tabii İsrail'in orduya hazır ol talimatı vermesi yeni bir durum oldu. İran net bir şekilde her zaman açıkladı. ABD, İran'a saldırırsa İsrail'e karşı harekete geçeceğini duyurdu. İran füzeleri, İsrail'e yönelecek o nedenle İsrail orduya hazır ol talimatı vermiş gibi görünüyor. Tahminlerime göre, bu çok da kolay gözükmüyor. Çünkü ABD, İran'ın en kritik adamlarından Süleymani'yi öldürdü bunun karşılığında İran, Irak'taki ABD üslerini vurdu ve 'Ben vurdum.' dedi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez bir ülke, ABD üssünü vurdu. ABD de hiçbir şey yapamadı. Yine İran'ın Basra Körfezi'nde yaptığı bazı saldırılar da var. Bu saldırılar da ABD'ye ciddi sıkıntı yapmıştı. Biden ocak ayında koltuğa oturacak ve nasıl bir politika izleyecek. Dışişleri Bakanlığına getirdiği biri var, epey karmaşık bir kişi. Başkan Yardımcısı Harris de İran ve Türkiye'ye karşı sertlik yanlısı bir politika izleyeceğini açıklamıştı. Kısa süre önce, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo bir geziye çıkmıştı. Pompeo, İsrail ve Suudi Arabistan'a da uğradı. Burada Pompeo'nun İsrail Başbakanı Netanyahu ile Veliaht Prens Salman'ı bir araya getirdiği iddia edildi. İsrail bunu doğruladı ama Suudi Arabistan bunu reddetti." açıklamasında bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/zwB2Iam5oVY