ABD'nin “Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu”nda neler var?

ABD'nin “Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu”nda neler var?

Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve dünya gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nin Senato ve Temsilciler Meclisi kanatları, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı'na son halini verdiğini söyleyen Güller, "Kongreden çıkma süreci başladı. Önce temsilciler meclisinden geçti önümüzdeki haftada senatodan geçmesi gerekiyor. Senatodan geçince Amerikan kongresinden yasa tasarısı çıkmış olacak. Geriye Beyaz Saray'ın onayı kalacak. Beyaz Saray'ın onayından sonrada yasa yürürlüğe girmiş olacak. Yasanın Türkiye'yi ilgilendiren bölümü var. Yasaya S400'ler nedeniyle CAATSA (ABD'nin Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarının uygulanmasını Amerikan Kongresi koymuş oldu. Bu yasa Beyaz Saray tarafından onaylandıktan sonra ABD Başkanı bu yasa gereği CAATSA içerisinde yer alan 12 yaptırım maddesinden en az beşini Türkiye'ye uygulamak zorunda kalacak. Bu yasayı Trump mı onaylayacak yoksa süreç biraz daha uzayacağı için Biden'a mı kalacak? Bunlar henüz kesinlik kazanmış değil. Çünkü henüz senatodan çıkmadı." dedi.

PENTAGON ÇİN'E KARŞI "PASİFİK CAYDIRICILIK İNİSİYATİFİ" OLUŞTURMAK İSTİYOR

740 milyar dolarlık Pentagon bütçesinin 69 milyar dolarının "Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu" olduğunu belirten Güller, "Herkesi ilgilendiren esas boyutu bu. 'Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar Fonu' aynı zamanda bize ABD'nin hedeflerini, programını ve hedefe ulaşmak için hangi yolu izleyeceğini de aşağı yukarı işaret etmiş oluyor. Bu bakımdan Pentagon'un bütçesine baktığımızda Çin'e karşı 'Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi' oluşturmak istiyor. Bütçeden bunu anlıyoruz. Bütçede bu inisiyatif için Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı'nın bütçesine ek olarak 2,2 milyar dolar ekliyor. Bu fon iki şekilde kullanılacak. Birincisi, ABD'nin Pasifik bölgesindeki askeri gücünü tahkim etmekte kullanılacak. İkincisi de, bölgedeki ortak ve müttefiklere askeri destek sağlanması için kullanılacak. Bütçede bu açık seçik belirtilmiş oluyor." diye konuştu.

ABD'NİN ÇİN'E KARŞI "BÜYÜK STRATEJİ"Sİ

Pentagon 2021 bütçesinde hangi ülkelere askeri yardımlar yapılacağının da açık bir şekilde belirtildiğine dikkat çeken Güller, "İsrail, Baltık Ülkeleri'nin yanı sıra doğrudan Pasifik'i ilgilendiren birincisi, Taiwan. Öteden beri ABD, Taiwan üzerinden Çin'e karşı bir sıçrama tahtası olarak kullandığı ortada. Dolayısıyla Taiwan'a askeri destek sürecek. Diğer üç ülke ise Japonya, Hindistan ve Vietnam. 'Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi' açısından özellikle Hindistan'a yapılacak olan olması kritik önemde. Çünkü ABD'nin Çin'i hedef olan 'büyük stratejisi' ile ilgili. ABD uzun zamandır Çin ile arasındaki makasın daraldığını görüyor ve bir gün kendisini geçeceğini hesaplıyordu. Bununla ilgili de bir proje belirlemişti. O da büyüyen Çin'i ilerleyen yıllarda durdurabilmesi için ancak daha geniş batı inşa etmesiyle mümkün olacaktı. O daha da geniş Batı'nın esas ülkesi Rusya olacaktı. Bu belirlendiğinde henüz Putin yoktu. Yeltsinli bir Rusya vardı. O Rusya'da Batı ile entegre olmak isteyen bir Rusya'ydı. Fakat Putin ile birlikte Rusya, ABD periferisinde bulunmayı değil, kendi bölgesinde ve ABD'nin eski SSCB nüfuz alanlarına dolaylı saldırılarını engelleme pozisyonuna geçmiş oldu. Dolayısıyla ABD'nin Çin'i Rusya ile durdurma projesi fiilen ortadan kalkmış oldu. ABD bunu üzerine 'ne yapılacak?' sorusunu ortaya attı ve buldukları formül; 'Çin, Hindistan ile durdurulabilir.' ABD, Çin'i dengeleyecek yegâne ülkenin Hindistan olacağını belirledi ve buna göre bir strateji oluşturdu. Peki, Hindistan ABD'nin böylesine bir stratejisinde Çin'e karşı konumlanacak mı? Doğrusu buna bana kalacak olursa pek mümkün görünmüyor. Hindistan'ın Çin ile arasında tarihsel birtakım sorunları var ve ABD bunu zaman zaman kaşıyor olsa da Hindistan'ın bunu Çin'e cephe cephe konumlanmasını gerektirecek bir çelişki olduğunu doğrusu düşünmüyorum. Tersine Hindistan özellikle Rusya ile Soğuk Savaş döneminden kalma iyi ilişkilere sahip bir ülke olarak aslında ABD'nin değil de kendi bölgesinin Asya kuvvetlerinin yanında yer almaya bana kalırsa daha meyilli. Bunun en önemli göstergesi 'düşman kardeşler' olarak bilinen Pakistan ile birlikte Shanghai İş Birliği Örgütü'ne (SİÖ) girmiş olması. Aynı zamanda Hindistan, BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan Çin ve Güney Afrika) üyesi. Dolayısıyla bunları alt alta, üst üste koyduğumuzda ABD'nin Çin'e karşı Hindistan'ı kullanmasının öyle çok kolay olmadığını görüyoruz. Tersine Çin'in Hindistan ile birlikte Rusya'yı da dâhil eden büyük bir üçlü G3 gibi önümüzdeki dönemde daha aktif bir rol alabileceğini bir süreci öngörüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/2CygeTBLfAo