ABD'de ilk Covid-19 aşısı onaylandı

ABD'de ilk Covid-19 aşısı onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ediz Tiyanşan, ABD'de koronavirüs aşısının yolunun açıldığını söyleyerek, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) bağlı danışma kurulunun Pfizer ve BioNTech firmalarının geliştirdiği aşının acil durum için kullanılmasına onay verdiğini belirtti.

Normal şartlarda ilaçların onay süreçlerinin ABD'de çok daha uzun sürebildiğini ancak salgın ve içinde bulunulan sağlık sisteminde yaşanabilecek olası bir kriz nedeniyle koronavirüs aşısının "acil kullanım" başvurusuyla, beklenenden çok daha kısa bir yoldan kabul edildiğini vurgulayan Tiyanşan, aşı üzerine Pfizer'ın daha kapsamlı bir onay başvurusunu 2021 Nisan ayına kadar yapmasının planlandığını bildirdi.

ABD'DE İLK COVID-19 AŞISI ONAYLANDI

"Şu an için 'acil kullanım onayı'nı veren söz konusu danışma kurulu, bağımsız uzmanlardan oluşuyor." diyen Ediz Tiyanşan, sözlerini söyle sürdürdü:

"Perşembe günü sabah saatlerinde düzenlenen bir oturumda Pfizer'ın acil başvurusunu değerlendirdiler. Oturum öncesinde, uzmanlar hâlihazırda Pfizer'ın aşısına ilişkin araştırmalardan elde edilen ham verileri incelemişlerdi. Sosyal medya üzerinden de canlı olarak yayınlanan bu oturum esnasında, kurul üyeleri farklı sunumları dinlediler ve gün sonunda oylamaya geçildi. 4'e karşı 17 oyla aşının güvenli ve etkili olduğuna onay verildi. Oylamada uzmanlardan biri ise çekimser kaldı. En çok tartışılan konulardan biri ise aşının uygun görüldüğü yaş aralığıydı -bazı uzmanlar sadece 18 yaş üstü yetişkinler için onaylanmasından yanaydı- fakat çoğunluğun da öngördüğü şekilde, 16 yaş ve üstü kişiler için onay çıktı. Önümüzdeki hafta ikinci bir aşı başvurusu daha var. O da Amerikalı Moderna ilaç firmasının yaptığı yine 'acil kullanım' başvurusu. O da yine FDA danışma kurulu tarafından 17 Aralık'ta değerlendirilecek. Hatırlarsınız, Moderna firması da, klinik deneylerde başarılı sonuçlar elde ettiğini Pfizer firmasından günler sonra açıklamıştı. Şimdi, FDA'nın yeşil ışık yakmasıyla birlikte ABD'nin farklı noktalarına önümüzdeki 24 saat içerisinde aşının ulaştırılması başlayacak. Ancak tabii ki öncelik sırasıyla, sayıları yaklaşık 21 milyon olan sağlık çalışanları, bakım evlerinde yaşayan yaşlılar ve sonrasında zaruri sektörlerde görev yapanlar ve 65 yaş üstü kişiler olacak."

ABD'DE BAZI EYALETLERDE MASKE TAKMAK HÂLÂ ETKİLİ BİR ŞEKİLDE UYGULANAMIYOR

Gazeteci Ediz Tiyanşan, yeterli aşının öncelikli olmayan kişilere ulaşmasının haftalar değil aylar sürebileceğini ve bu nedenle sağlık uzmanları sert uyarılar yapmaya devam ettiğine dikkati çekerek, "Çünkü, koronavirüs vakalarında ve can kayıplarında bu hafta yeni rekorlar kırıldı. Örneğin, çarşamba günü hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 55 olarak kayda geçti ve yerel basında bu sayıyla ilgili oldukça çarpıcı karşılaştırmalar yapıldı. Yani tek bir gün içinde yaşanan bu can kaybının, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısından daha fazla olduğu veya örneğin 2. Dünya Savaşı'nın başında Amerika'ya yapılan Pearl Harbor saldırısında ölenlerin sayısından da çok olduğu belirtildi. Medya, aslında bir süredir bu tarz kıyaslamalar yaparak, durumun ehemmiyetini halka biraz daha etkileyici bir şekilde aktarmaya çalışıyor çünkü bu tek bir günde yaşanan vefat sayısı muhtemelen bir süre daha bu şekilde seyredecek. Benim bulunduğum California gibi eyaletlerde 'evde kal' uygulaması devreye sokulmuş olsa da, bazı eyaletlerde halen maske takmanın bile etkili bir şekilde uygulanamadığından bahsetmiştik. Önümüzde bir tatil süreci var. 25 Aralık Noel Günü'nden yeni yıl tatiline kadar süren hafta Amerika'da belki de en çok izin kullanılan, seyahat edilen ve aile buluşmalarının yapıldığı hafta diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

ABD'DE BU YIL NOEL TATİLİ BELİRLEYİCİ BİR ROL OYNAYACAK

"Hâlihazırda kasım sonu kutlanan Şükran Günü'nden sonra pek çok eyaletlerde vaka ve can kaybı sayıları ciddi anlamda artmıştı." açıklamasını yapan Tiyanşan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şu an en temkinli davranan eyaletlerden biri diyebileceğimiz California'da bile bazı bölgelerde hastanelerin yoğun bakım kapasiteleri dolmuş durumda. Örneğin, benim yaşadığım Los Angeles şehrinde çarşamba günü hasta alan ambulansların yaklaşık yüzde 77'si farklı hastanelere sevk edilmiş ve bu durum önümüzdeki günlerde daha da karmaşık bir hal alabilir. Sonuç olarak, ABD'de bu yıl Noel tatili oldukça belirleyici bir rol oynayacak ve çok sayıda uzmana göre de şu anki gidişat önlenemezse, ülke geniş çaplı bir sağlık kriziyle burun buruna gelebilir."

Video Link: https://www.youtube.com/embed/D6iOmMR5u-o