ABD'de bazı bölgelerde çadır hastaneler açıldı

ABD'de bazı bölgelerde çadır hastaneler açıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD'de gündeminde koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin yer aldığını belirten Ediz Tiyanşan, ABD'de bulaşıcı hastalıklardan sorumlu en üst düzey yetkili Anthony Fauci'nin yeni onaylanan Moderna'nın aşısını ilk yaptıran kişi olduğunu açıkladı.

Fauci'nin canlı yayınlanan aşı oluşunun halka yönelik önemli bir mesaj olduğunu ifade eden Tiyanşan, "Pek çok bilim adamı Moderna şirketine bağlı bu araştırma üzerinde çalışmıştı. Pfizer ve Biontech aşısına oranla o kadar da soğuk şartlarda korunması gerekmiyor bu aşının. Özellikle de kırsal kesimlerde bu aşının tercih edilebileceği konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde de milyonlarca dozun pek çok eyalete gönderileceği paylaşılan bilgiler arasında. Yine Joe Biden da canlı yayında aşı olmuştu. Biden, ABD halkının bir süre daha mücadele etmesi gerektiğini belirtti." diye konuştu.

TRUMP YARDIM PAKETİNİ İMZALAMAYABİLİR

Gazeteci Ediz Tiyanşan, 900 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketinin Kongre'den geçtiğini ancak ABD Başkanı Trump'ın paketi imzalamadan önce eleştirdiğini bildirdi. Pakette, işsizlik yardımlarından, çocuk, kira ve gıda yardımına kadar çeşitli alanlar bulunduğu kaydeden Tiyanşan, "Pakete, yabancı ülkelere yapılacak yardımlar ve yatırımlar da dâhil edilmiş görünüyor. Trump, bu harcamaların pek çoğunu israf olarak nitelendirdi. ABD halkına yalnızca 600 dolarlık doğrudan yardım yapılmasını eleştirdi. Bunun en az bir çift için 4 bin dolara çıkarılması gerektiğini belirtti. Yapılması gereken pek çok değişiklik önerisiyle yasayı Kongre'ye geri gönderebileceğinin sinyalini verdi. Trump, bunu imzalamayı reddeder ve gönderirse yardım süreci uzayabilir. Tam da Noel arifesinde bunun yaşanması belirsizliği artırmış durumda." açıklamasını yaptı.

ÇADIR HASTANELER KURULUYOR

ABD genelinde rakamların korkutmaya devam ettiğini bilgisini paylaşan Ediz Tiyanşan, "ABD genelinde koronavirüse yakalananların sayısı 18 milyonu geçmiş durumda. Can kaybı ise 320 bine yaklaştı. Özellikle California'da uzmanlar kontrolün kaybedilmiş olduğundan endişeleniyor. Los Angeles ve San Joaquin Vadisi olarak adlandırılan bölge en kritik noktalar olarak görülüyor. Bu bölgelerde hastanelerde artık boş yer kalmadı. Bu nedenle California'nın farklı bölgelerinde çadır hastaneler açıldı. Bu noktalara yoğun bakımları andıran acil durum ekipmanları yerleştiriliyor. Bu hastanelerde görev yapmak için sağlık çalışanlarının da getirildiğini biliyoruz. Yetkililer, Noel için tüm planların iptal edilmesi gerektiğini belirtiyor. California'daki sağlık sisteminin daha yüksek bir artışla mücadele edemeyeceği açıkça ortada." diye konuştu.