ABD, Çin'i suçlama ısrarı G-7 kapısından döndü

ABD, Çin'i suçlama ısrarı G-7 kapısından döndü

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni tip koronavirüsü (Covid-19) "Wuhan Virüsü" olarak tanıtma çabası G-7 ülkelerinin kapısından döndü. İngiliz The Independent'ın haberine göre G-7 ülkeleri ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun baskısına karşı çıktığı için zirve sonrası ortak açıklama yayımlanamadı.Alman Der Spiegel'in haberine göre ABD dışındaki G-7 ülkeleri Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 ifadesini kullanmayı tercih etti. 

Washington yönetimi uzun bir süre yeni tip koronavirüs konusunda dünyanın geri kalanı ile aynı terimleri kullansa da salgının ülkede yayılması sonrası "Çin virüsü" ya da "Wuhan virüsü" ibaresini tercih ettiler. Uzmanlara göre, bugüne kadar sosyal medya hesabından tam 40 kez "koronavirüs" ifadesini kullanan ve Çin Cumhurbaşakanı'na teşekkür eden Trump'ın"u dönüşünün" arkasında ülkesindeki krizi yönetememesi yer alıyor. ABD ve Çin basınında çıkan haberlere göre "günah keçisi" arayan Trump'ın amacı yaklaşan başkanlık seçimlerini kazanarak Beyaz Saray'da bir dönem daha kalmak. 

Yeni tip koronavirüsü kontrol altına alan Çin ise salgınla mücadele eden ülkelere destek olmaya devam ediyor. Çin'in ünlü Alibaba şirketi son olarak Pakistan'a yüklü miktarda yardım gönderdi. 

Kaynak: CRI Türk Türkiye Dış Haberler Servisi