“ABD, Çin'i uzun vadeli stratejik tehdit olarak ilan etmiş durumda”

“ABD, Çin'i uzun vadeli stratejik tehdit olarak ilan etmiş durumda”

Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu ve dünya gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanması, Deniz Piyadeleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları'nın ortaklaşa hazırladıkları "Denizde Avantaj - Tüm Etki Alanında Entegre Deniz Gücü ile Hakimiyet" başlıklı raporun içeriğine değinen Güller, "Raporun girişi oldukça önemli. ABD'nin bütün stratejisinin temelini denize dayandırdığı anlatılıyor. ABD halkının refahı da, ABD ulusal çıkarları da, ABD'nin zenginliği de deniz gücüne dayanır deniliyor ve buradan hareketle Çin'i hedef alarak denizden ABD'yi tehdit etiğini, ABD'ye rakip olabilecek tek kuvvet olduğunu söylediği Çin'e yönelik bir değerlendirme yapılıyor." dedi.

RAPORA GÖRE ÇİN VE RUSYA

Raporun dikkat çeken iki temel saptaması olduğuna vurgu yapan Güller, "Birincisi Çin'in tarifi ile ilgili. Artık ABD, Çin'i en baskılayıcı uzun vadeli stratejik tehdit olarak ilan etmiş durumda. Fakat Çin'i sadece Çin olarak değil, Rusya ile birlikte değerlendiriyor. Her ikisi de denizde ABD'ye karşı kararlı rakip olarak gördüğünü söylüyor rapor. Bu raporda Çin'e dair kimi iddialar söyleniyor. Bu iddiaların bir kısmı gerçeği yansıtmakta ama bir kısmı da ABD'nin Çin'i tehdit edebilmesini meşru hale getirebilmek için kendi kamuoyuna sunduğu bir durum. Tabii böyle bir durumun olmadığını Çinli yetkililer her seferinde söylüyorlar. Fakat ABD kendi liderlik durumunu sarsacağını düşündüğü için bunu bir meydan okuma olarak algılayarak Çin'i hedef almaya çalışıyor. Raporda Rusya ile ilgili değerlendirmeler var. Rusya'yı da esas olarak hem Washington'a hem de Avrupa başkentlerine karşı siber ve kinetik saldırılar bulunmakla itham ediyor. İkincisi, denizaltı iletişim kablolarına saldırarak küresel ekonomide ciddi etkilere neden olabileceğini söylüyor. Üçüncüsü de nükleer silah kullanımının savaşta yenilgiyi önleyebileceği veya misillemeyi engelleyebileceği konusunda kumar oynayabilir, diye Rusya'ya mesnetsiz suçlamalar var." ifadelerini kullandı.

ASIL HEDEF KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ

Gazeteci Mehmet Ali Güller, raporun asıl olarak Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni hedef aldığını belirterek şunları söyledi:

"36 sayfalık raporun ruhuna işleyen temel konunun, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nden ABD'nin duyduğu rahatsızlık olduğu görülüyor. Bu projeye ABD'nin itirazına rağmen Avrupa'dan da ülkeler katılmaya başladığı için ABD bu projeden oldukça rahatsız. Bu projenin içinde bulunan kimi ülkeleri ABD doğrudan tehdit ediyor. Çin'den başlayarak deniz ve kara yollarının örülmeye başlandığı şu tarihlerde bu güzergâhlardaki kimi yerleri ABD'nin düğüm noktası olarak belirlediği kimi ülkeleri de bu hattın kesilmesinde kullanabilmek üzere baskıladığı da bir gerçek. Çin'de ABD'nin düğüm noktası gördüğü bu alanlara karşı başka projeler geliştirerek bunu barış içinde aşmaya çalışıyor."

RAPORA GÖRE ABD'NİN YAPMASI GEREKENLER MADDELER

Raporda ABD'nin yapması gerekenlerin de yer aldığını kaydeden Güller, "ABD Donanması, Deniz Piyadeleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları, 36 sayfalık raporunda ABD'nin neleri yapması gerektiğini sıralamış. ABD'nin ittifaklarının ve ortaklıklarının, Çin ile Rusya'ya karşı temel stratejik avantajı olmaya devam ettiği belirtilerek, geliştirilmesi öneriliyor. Savaş dışı faaliyetlerin stratejik düzeyde ABD yararına etkiler sağlayacağı savunuluyor. Caydırıcılığı sürdürmek ve rekabetin çatışmaya dönüşmesini önlemek için kritik askeri avantajların korunması gerektiği vurgulanıyor. Saldırganlığın caydırılması için ABD'nin müttefikleriyle birlikte sürekli ileriye hareket etmesinin zorunlu olduğu aktarılıyor. Düşmanın denizi kullanmasını önlemenin yolunun, çatışmalı denizlerin kontrolünden geçtiğine dikkat çekiliyor. Denizde avantaj sağlamanın, modernizasyondan geçtiği kaydediliyor. ABD'nin stratejik üstünlüğünü korumak için daha küçük ve daha iyi manevra kabiliyetine sahip ve uzaktan kumanda edilebilen gemilere dayanan bir deniz kuvvetleri modernizasyonunu planlaması yapması gerektiği vurgulanıyor. Özetle rapor, 'ABD, Çin'e karşı donanmasını modernize etmeli, ABD müttefikleriyle birlikte Çin'i baskılamalı, ABD savunmada kalmayıp sürekli hareket edip, Çin'i sıkıştırmalı.' diyor yani rapor, ABD stratejini bu şekilde formüle etmiş gibi görünüyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

Video Link: https://www.youtube.com/embed/NbTkCVcoAWw