“ABD, bölge sorunlarında giderek devre dışı bırakılıyor”

“ABD, bölge sorunlarında giderek devre dışı bırakılıyor”

Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk Türkiye'de Kamil Erdoğdu'nu hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu.

İsmet Özçelik, Libya'da süren iç savaşın bitirilmesine yönelik süren diplomatik çalışmalar ve Suriye konusu ile ilgili Moskova'da devam eden diplomatik görüşmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Eskiden bölgedeki bu tip sorunların çözülmesi için tarafların genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) toplandığını söyleyen Özçelik, şu anda ise sorunların çözümü için merkez noktaların Ankara ve Moskova olduğu bilgisini verdi.

"ABD, BÖLGE SORUNLARINDA GİDEREK DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR"

ABD'nin bölge sorunlarında giderek devre dışı bırakıldığını vurgulayan İsmet Özçelik, bölge ülkelerinin bir anlamda kendi kaderlerine el koyduklarını ve binlerce kilometre uzaktan sorunları çözmek için gelen misafirleri reddettiklerini belirtti.

"ABD VE FRANSA, HAFTER'İ ARAYIP ANLAŞMADAN ÇEKİLMESİ İÇİN BASKI YAPMIŞTIR"

Moskova'daki süren görüşmelerin pratik çözüme ulaşma odaklı bir konumda gerçekleştirildiğini aktaran Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi Özçelik, dünya basınında yer alan "General Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldı." haberlerine ilişkin ise, şunları kaydetti:

"Bunlar olabilir. Dün akşam Hafter'in sabaha kadar vakit istemesi, birtakım sıkıntıların olduğunu göstermişti. Bir yola girilmiştir ve bu yol, o veya bu şekilde devam edecektir. Tabii bu anlaşmayı provoke etmek isteyen güçler de mevcut. Libya konusunda başta Fransa ve ABD, bu işi provoke edip Libya'yı kendi kontrolleri altına sokmaya çalışacaklardır. Muhtemelen bir telefon diplomasisi gerçekleşmiştir. Hafter'i arayıp çekilmesi konusunda baskı yapmışlardır ve birtakım vaatlerde bulunmuşlardır ancak ben bu sürecin değişeceğini sanmıyorum. Bu durumun çözümü de Ankara ve Moskova'da yani bölge ülkelerinde olacaktır."

"SIKINTILARI AŞMANIN YOLU, ŞAM İLE DOĞRUDAN TEMAS KURMAKTIR"

Moskova'da Türk ve Suriyeli istihbarat yetkililerinin bir araya gelmelerinin bugünün en önemli gelişmelerinden biri olduğunun altını çizen İsmet Özçelik, "Suriye'de istihbaratın en önemli isimlerinden Ali Memlük ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan bir araya gelmiş. Bu durum, bölge açısından çok sağlıklı bir durumdur. Alt düzeyde yapılan görüşmeler olduğunu biliyoruz ve geçen dönemlerde MİT'ten önemli isimlerin Şam'a gittiği konusunda önemli duyumlar almıştık. Daha sonra yapılan bir güvenlik toplantısında Suriye ile yapılacak olan temasın hangi boyutta olacağı konusunda da görüş alışverişinde bulunulmuştu. Türkiye'de bunu engellemeye çalışan bazı odaklar bulunuyor ancak Türkiye, Suriye konusunda da belli bir yola girmiş durumda. Suriye ile temas giderek daha da hızlanıyor. Ben önümüzdeki dönemlerde bunun daha önemli bir noktaya gitmesini bekliyorum. Bizim Suriye ile sıkıntılarımızı aşmamız gerekiyor. Bölgedeki sıkıntılarımızı aşmamızın en kritik anahtarı, Şam ile doğrudan temas kurmaktır." diye konuştu.