“2020 yılı bütün insanlık için zor bir yıl oldu”

“2020 yılı bütün insanlık için zor bir yıl oldu”

Akademisyen Altay Atlı, CRI Türk'te Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu "Güne Başlarken" programına konuk oldu. Atlı, dünyanın 2020 yılı gündemini ve 2021 yılı beklentilerini değerlendirdi.

2020 yılının bütün insanlık için zor bir yıl olduğunu belirten Altay Atlı, gündemde tek bir şey vardı, Covid-19 pandemisi. 2020 yılının Çin için nasıl geçtiğine bakarsak, dünyadaki bütün ülkelerden farklı olarak 2020 yılı tamamen pandemi içinde geçti. Koronavirüse karşı alınan önlemler büyük ölçüde başarılı oldu. 2021 yılına tüm dünya pandemi ile birlikte giriyor. Çin'in burada aldığı önlemler, pandemi ile mücadele açısından 2021 yakından izleyeceğimiz bir yıl olacak. Diğer bir konu da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile olan ilişkiler. 20 Ocak itibarıyla yeni başkan göreve gelmiş olacak. Son dört yılda ABD ile Çin arasındaki ilişkiler oldukça olumsuz bir noktaya gelmişti. Şu anda yaşanan şey ise ABD ile Çin arasında büyük güç rekabeti aslında. Bu da tabii ki devam edecek yani Joe Biden geldi, diye bu sona erecek değil. Hatta birçok konunun aynı kalacağını düşünebiliriz." dedi.

"ABD-ÇİN ARASINDA DAHA SAĞLIKLI BİR DİYALOG ORTAMI OLUŞACAK"

Joe Biden döneminde ABD ile Çin ilişkilerinde önemli farklılıklarında olacağını ifade eden Atlı, "Biden'la birlikte ABD'nin Trump'a göre biraz daha dış dünyaya açık bir dönemi olacağını düşünüyorum. Bu da Çin ile olan ilişkilerine olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Her şeyden önce Biden ile birlikte ABD tarafındaki üslubun değişeceğini, katı söylemlerin, yersiz, tutarsız ithamların, eleştirilerin artık daha akılcı bir çerçeveye gireceğini de düşünüyorum. Bu da şunu getirecek. Bugünden yarına Çin ile ABD arasındaki sorunlar, rekabetler sona ermeyecek ancak daha sağlıklı bir diyalog ortamı oluşacak iki ülke arasında." diye konuştu.

DİJİTAL İPEK YOLU VE SAĞLIK İPEK YOLU ÖN PLANA ÇIKIYOR

Akademisyen Atlı, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin pandemiden etkilendiğini belirterek şunları söyledi:

"Kuşak ve Yol İnisiyatifi dâhilindeki projeler pandemi dolayısıyla sekteye uğradı. 2021 yılında hayatında normale dönemsiyle birlikte Kuşak ve Yol'un nasıl şekilleneceğini de göreceğiz. Tabii ki yarım kalan projeler kaldığı yerinden devam edecek ancak Kuşak ve Yol'un içinde de bir farklılaşma olacağını düşünüyorum. Çünkü öne sürüldüğü 2013 yılından itibaren en temel amacı şu kelime ile ifade edildi: 'Bağlantılık'. Çin ile bölge ülkeleri, Çin ve Avrupa arasında her anlamda bağlantıları güçlendirmek. Bağlantıları artıralım, bağlantı içinde kalalım derken pandemi ile birlikte bağlantılı olmanın aslında risk getirdiğini de gördük. Bağlantılar kopmamalı, kopmayacak da zaten ama bunu şekli ile ilgili değişimler ve Kuşak Yol İnisiyatifi'nde ağırlık verebileceği konularda değişim olabileceğini düşünüyorum. Burada da Dijital İpek Yolu ve Sağlık İpek Yolu ön plana çıkıyor."

ÇKP'NİN KURULUŞUNUN 100. YILI

2021'in Çin açısından sembolik önemi olan bir yıl olacağını da hatırlatan Altay Atlı, "Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yıl dönümü olacak ve Çin buna hazırlanıyor. ÇKP 1 Temmuz'da Shanghai'de kurulmuştu. Bu yılın sembolik önemi büyük. Çin'in bu yılda atacağı adımlarda biri, 100. yıl vurgusu olacaktır. Bunun getireceği enerjinin iyi kullanılacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/jT0d_L6Jw48