Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkanlar raflardaki yerini aldı. Bu hafta da ilginizi çekecek kitapları sizler için listeledik.

SON AV

Komiser Niémans, yardımcısı Ivana Bogdović'le Alsace bölgesinde işlenen vahşi bir cinayeti çözmeye gider. Kendi karanlık geçmişlerini de yanlarında götüren iki polis, Kara Orman'da saklanan bir sırrın peşine düşerler. Kızıl Nehirler'in başkahramanı Niémans'ın dönüşünü müjdeleyen Son Av, kökeni Nazi Almanyası'na kadar giden sürprizlerle dolu bir gerilim…

Kitabın adı: Son Av

Yazar: Jean-Christophe Grange

Yayınevi: Doğan Kitap

SEVGİ SOYSAL İLE SON RÖPORTAJ

Sevgi Soysal ile Son Röportaj adlı son romanında Atilla Birkiye, roman ve hikayeleriyle modern klasikler arasına girmiş Sevgi Soysal'ın son günlerine ilişkin bir tanıklığı konu edinirken dönemin edebiyat ortamından da bir kesit veriyor...

Kitabın adı: Sevgi Soysal ile Son Röportaj

Yazar: Atilla Birkiye

Yayınevi: Literatür Yay.

SEN VARSIN GECEDE

Gerçeküstücülük, sembolizm, romantizm ve kübizm gibi akımları Cemal Süreya'nın özenli çevirileriyle bir araya getiren Sen Varsın Gecede, şiirsel estetiğin ve ifadenin en büyük değişim geçirdiği yıllardan derlenmiş kişisel bir antoloji.

Kitabın adı: Sen Varsın Gecede

Yazar: Cemal Süreya

Yayınevi: Can Yay.

SAĞIM SOLUM ÖNÜM ARKAM

İlk öykü kitabı Filedelfiya Hikayeleri'yle dikkatleri üzerine çeken Yeşim Erdem, bu ülkenin yakın tarihine ve gerçeklerine sakınmasız bir gözle baktığı Sağım Solum Önüm Arkam'la okurlara dolu dolu bir roman veriyor.

Kitabın adı: Sağım Solum Önüm Arkam

Yazar: Yeşim Erdem

Yayınevi: Can Yay.

GECEYE UYANANLAR

Bir aileyi aile yapan nedir? Cahide Birgül, ikinci romanı Geceye Uyananlar'da semboller, çatışmalar ve gerilimle kurgulanmış bir olay örgüsü çerçevesinde bu soruyu sorarken, suç mahalli olarak evi, suç ortaklığı olarak da aileyi mercek altına alıyor.

Kitabın adı: Geceye Uyananlar

Yazar: Cahide Birgül

Yayınevi: Kafka Kitap

ANLAŞILDI TAMAM

Anlaşıldı, Tamam, dünyayı kuşbakışı seyreden deneyimli bir pilotun gözünden, insanların içindeki iyiliğin ve kötülüğün savaşta ne şekillerde ortaya çıktığına dair sürükleyici ve çarpıcı bir derleme. Kemerlerinizi bağlayın!

Kitabın adı: Anlaşıldı, Tamam

Yazar: Roald Dahl

Yayınevi: Can Yay.

UZAĞA YÜRÜDÜM YAKINI BULDUM

Hiç kuşkusuz, sizler de benim gibi, Uzağa Yürüdüm Yakını Buldum'u gönül gözüyle okuyup kitabın son cümlesi olan "Kalbe doğan sözün büyüsü zamanın köklerine yürüsün" cümlesine ulaştığınızda, has edebiyatla yaptığınız yolculuğun doygunluğu ile kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz… (İbrahim Yıldırım)

Kitabın adı: Uzağa Yürüdüm Yakını Buldum

Yazar: Seyit Göktepe

Yayınevi: Yitik Ülke Yay.

NERGİSLER AÇARKEN

Yazar anne özlemiyle yanıp tutuşan bir kız çocuğunun gerçek hayat hikâyesini kaleme almıştır. Roman, içindeki anne özlemini başka sevgilerle telafi etmeye çalışan bir gencin aşka duçar olan gönlünün zorlu mücadelesinin ardından kararlılıkla aşkına karşı koymasını işlemektedir.

Kitabın adı: Nergisler Açarken

Yazar: Nursima Kılıç

Yayınevi: Payidar Yay.

TÜM KAPILARI KİLİTLE

Tüm Kapıları Kilitle'yi okurken dışarıdan tertemiz görünen hayatların sakladığı kopkoyu korkulara gömülecek, gözlerinizi sayfadan ayırmanıza izin vermeyecek, sinir bozucu bir maceraya sürükleneceksiniz.

Kitabın adı: Tüm Kapıları Kilitle

Yazar: Riley Sager

Yayınevi: İthaki Yay.

GÖLGEMİ BIRAKTIM LALE BAHÇELERİNDE

Gül İrepoğlu sarayın, yalıların, bahçelerin arasında geçen bu yolculukta hayallerle gerçek tarih izlerini bir araya getiriyor.

Kitabın adı: Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde

Yazar: Gül İrepoğlu

Yayınevi: Hep Kitap

AĞABEY

Ağabey, Paris'in banliyölerinde büyümüş ve otuzlu yaşlarını sürmekte olan biri taksi şoförü diğeri ameliyat hemşiresi, yarı Suriyeli yarı Fransız iki erkek kardeşin çağdaş ve siyasi romanı. İslami terör, İslamofobi, laiklik, göçmenler, işsizlik ve prekarya gibi güncel tartışmaların Suriye İçsavaşı'yla birlikte giderek yoğunlaştığı günümüzde, okuru tüm bu tartışmaların öznesi olan insanların dünyasının gerçekliğine ve ruhlarının derinliklerine taşıyor; milliyet, aidiyet, kültür, kimlik gibi kavramları kahramanlarının gözünden sorgulayarak sarsıcı ve ufuk açıcı bir deneyim sunuyor.

Kitabın adı: Ağabey

Yazar: Mahir Güven

Kitabın adı: Can Yay.

BİRİCİK HİKAYE

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Paul Roberts, kendisinden yaşça hayli büyük ve yetişkin iki kız çocuk sahibi bir kadın olan Susan Macleod ile bir tenis kulübünde tanışır ve aralarında giderek derinleşen ve derinleştikçe de boyutları karmaşıklaşan bir aşk oluşur. Susan Macleod'un evliliği yaşamının bir noktasında donup kalmış sözde bir evliliktir ve ancak alkolün sağladığı geçici unutuşlarla hasıraltı edilebilmektedir. Paul Roberts ona bağlandıkça Susan Macleod'un alkolizminin bu aşkı temellerinden sarsmaya başladığını, hatta benliğinin gitgide daha fazla yara aldığını kavramaya başlar ve bir vazgeçiş noktasına gelir. İşte Biricik Hikâye tam da bu vazgeçişin öyküsüdür; anlatının estetik örgüsünü tümüyle, bu geri dönüşsüz vazgeçişin sorgulanması oluşturur.

Kitabın adı: Biricik Hikâye

Yazar: Julian Barnes

Kitabın adı: Ayrıntı Yay.

Kaynak: EnSonHaber / Damla Karakuş