Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkanlar raflardaki yerini aldı. Bu hafta da ilginizi çekecek kitapları sizler için listeledik.

ŞENLİK ATEŞİ

Şenlik Ateşi, Netflix'in çok sevilen Jessica Jones dizisinin başrolü Krysten Ritter'ın, gizemler ve tehlikelerle bezeli geçmişine yolculuk eden bir kadının ters köşelerle dolu macerasını anlattığı, heyecan dolu ilk romanı.

Kitabın adı: Şenlik Ateşi

Yazar: Kyrsten Ritter

Çev.: Emre Aygün

Yayınevi: İthaki Yayınları

ARZU SAPAĞINDA İNECEK VAR

Fantastik Edebiyatın kraliçesi Nazlı Eray'dan kült, türünün uç örneği bir roman...

Kitabın adı: Arzu Sapağında İnecek Var

Yazar: Nazlı Eray

Yayınevi: Everest Yay.

ZAMAN O ZAMAN DEĞİL

Meliha Yıldırım'ın açtığı kapının eşiğindesiniz: yenilgi bilmez kadınlar kucaklayacak sizi, Fikriye ile Latife'nin yanından geçeceksiniz, Tanzimat edebiyatçılarına kulak misafiri olacak, hayatın tesellisini bir sahil berraklığında arayanlara dönüşeceksiniz belki de. Gündelik telaşlarınıza aşina, yaşantınızda saklanıp kalmış mucizelerin peşinde, zamanın sınırlarını bilen, yüreğinize komşu öyküler.

Kitabın adı: Zaman O Zaman Değil

Yazar: Meliha Yıldırım

Yayınevi: H2O Kitap

BİR GÖNÜL MESELESİ

Git Kendini Çok Sevdirmeden'de oğlu vefat eden eden Arda, derin bir bunalıma girmiş ve Eskişehir'deki annesinin anılarla dolu evine sığınmıştır. Zaman akar, acıları geçirmese de dindirir ve genç kadın, terk ettiği kocasına ve İstanbul'a geri döner. Yalnız da değildir üstelik; unutamadığı gençlik aşkı Ertuğrul'un kendisine emanet ettiği kızı Dünya vardır yanında. Ancak ne kendisi ne de kocası Ali aynı insanlardır artık. Evlerinin içindeki yabancılaşmaya Gönül adında genç bir kızın gizemi de eklenince, Arda ve Ali kendilerini karanlık bir girdabın içinde bulacaktır.

Kitabın adı: Bir Gönül Meselesi

Yazar: Tuna Kiremitçi

Yayınevi: Mona Kitap

SOLUK BİR AN

Behçet Çelik, incelikli ve duru anlatımıyla bir erkeğin iç dünyasına çekiyor bizi, oradaki karmaşayı, zaafları, hesapları, duyarlıkları gözlerimizin önüne seriyor. Bu, aynı zamanda aşkın bir solukta zamanı nasıl genleştirdiğinin de hikâyesi.

Kitabın adı: Soluk Bir An

Yazar: Behçet Çelik

Yayınevi: İletişim Yay.

İLHAN BERK'İN MANİSA YILLARI

... Yıllar önce Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Memleket Hikâyeleri'ni okurken, Manisa'nın işgal yıllarında, işgalcilerin yerleşik halka sokakta yaptığı aşağılamaları okuduğumda, İlhan Berk'i o işgal edilmiş sokaklarda annesinin kucağında hayal etmiştim: itilip kakılmadan yürüyemeyen bir kadın. Manisa, 25 Mayıs 1919'da işgal edilmiş, İlhan Berk o sırada henüz 6 aylık olmalı. Yakup Kadri'yi okurken, bir araştırma yapıp o yılların Manisa'sına kadar gitmeye, orada İlhan Berk'i bulmaya heveslenmiştim, Hakkı Avan'ın hazırladığı bu kitap o yüzden beni çok etkiledi. Kitap, İlhan Berk cumhuriyetin ilk yılları dediğinde neyi kastettiğini anlayabileceğimiz bilgilerle dolu.

Kitabın adı: İlhan Berk'in Manisa Yılları

Yazar: Hakkı Avan

Yayınevi: Edebi Şeyler Yay.

MARUZATIM VAR

Nurhan Suerdem, sokağın, caddelerin ve evlerin gümbürtüsü arasında kalan sesleri duyuruyor. Bazen duymamak için kulağımızı kapadığımız, bazen hayatımızın arızalı bir parçasından geldiğine inanmak istemediğimiz, bazen de tüm gücümüzle bizim olduğunu haykırmak için çabaladığımız sesleri…

Kitabın adı: Maruzatım Var

Yazar: Nurhan Suerdem

Yayınevi: İletişim Yay.

PERVİN'İN SAVAŞI

Savaş yıllarında pek çok Osmanlı kadını ile aynı acıları paylaşan Pervin Hanım'ın kaderi Lozan Antlaşmasından sonra farklı bir yöne evriliyor. Benjamin C. Fortna, Kuşçubaşı Eşref: Efsane Teşkilat-ı Mahsusa Subayının Hayatı isimli muhteşem çalışmasının ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun en çalkantılı dönemini bir de Eşref Bey'in eşi Pervin Hanım'ın kaleme aldığı hatırat aracılığıyla gözler önüne seriyor.

Kitabın adı: Pervin'in Savaşı

Yazar: Benjamin C. Fortna

Çev.: Hatice Aydın

Yayınevi: Timaş Yayınları

TİKSİNTİ

El Salvadorlu sürgün yazar Horacio Castellanos Moya'dan hakaret virtüözü Thomas Bernhard üslubunda bir öfke konçertosu.

Kitabın adı: Tiksinti

Yazar: Horacio Castellanos Moya

Çev.: Süleyman Doğru

Yayınevi: Notos Yay.

İŞSİZ

Claire gündelik hayatın streslerinden uzaklaştığında, kendisinin en iyi ve en kötü yönleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Acaba o, yaşlı büyükannesine yüce gönüllülükle yardım eden ve erkek arkadaşı Luke'a her koşulda destek olan biri midir yoksa kendini unutacak kadar dağıtan, ölçüsüz ve çevresindeki herkesi kıran bir kadın mıdır? Sonuçta kimse mükemmel değildir. Tabii gerçeklerle yüzleşmeye cesareti varsa.

Kitabın adı: İşsiz

Yazar: Lisa Owens

Çev.: Selen Ak

Yayınevi: Yabancı 

Kaynak: EnSonHaber / Damla Karakuş