Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Kitap: Kız Çocuğu

Yazar: Onur Ünlü

İlk olarak "Ah Muhsin Ünlü" mahlasıyla yayımladığı şiirlerle sanatseverleri selamlayan; hem otoriterlerden hem de şiir tutkunlarından övgü alan Onur Ünlü, daha sonra birbirinden başarılı sinema filmlerini yöneterek bu alandaki ustalığını da gösterdikten sonra şimdi de bir romanla sevenlerinin karşısında.

Ünlü'nün Doğan Kitap etiketiyle çıkan bu ilk romanının ismi "Kız Çocuğu". Polisiye sinemanın usta yönetmeni bu romanda bir intikam hikâyesi anlatıyor.

Ünlü'nün akıcı ve özgün üslubunu başarıyla kullandığı, gizemi ve aksiyonu bir an eksilmeyen romanı polisiye okurları raflarda bekliyor.

Kitap: Peter Pan

Yazar: James Matthew Barrie

İletişim Yayınları'nın çocuk klasikleri dizisi, James Matthew Barrie tarafından kaleme alınan ve dünya çapında milyonlarca okur tarafından sevilerek okunan "Peter Pan" ile zenginleşiyor.

Şimdiye dek her yayımlanışında satış rekorları kıran kitaplarının yanı sıra sayısız kez sinemaya, tiyatroya ve müzikal sahnelerine de uyarlanan bu kült hikâyede Peter, Wendy ve üç arkadaşlarının tehlikeli adalar, tuhaf ormanlar, kayalar ve timsahlar arasında geçen bu macera dolu ve bir o kadar da eğlenceli hikâyesi hem tekrar okumak isteyen yetişkinlere hem de çocuklara keyifli anlar yaşatacak.

Kitap: Ay Eskir Gün Işırken

Yazar: Fadime Uslu

Fadime Uslu, "Ay Eskir Gün Işırken"de hafiflik ve ağırlık, yaşam ve ölüm, geçmiş ve bugün, yabani doğa ve kent yaşantısı gibi karşıtlıklarla ördüğü öyküleriyle zamanın müziğini yakalama uğraşında. Bununla birlikte kitlelere aşılanan korkuya inatla direnen, gerçeğin peşindeki insanları anlatmaktan asla geri durmuyor.     

Farklı zaman dilimlerinde yaşananlar arasındaki derin bağlar irdeleniyor bu öykülerde. Söz gelişi Cumhuriyet'in ilk yıllarında bireylerin yaşadığı heyecan, Denizlerin asılması ya da günümüzde yaşanan büyük travmalar, bazen de beklenmedik karşılaşmalar birbirini takip ediyor. Karakterler kimi zaman geçmişin yüküyle baş etmeye çalışıyor, kimi zaman yazarak yaşadıklarına anlam vermeye uğraşıyor, kimi zaman da telafisi olmayan acılara katlanmaya, hatta zifiri karanlığa bakmaya zorlanıyor. Böylece üst üste gelen ya da halka halka genişleyerek şimdide yankılanan, asla yitip gitmeyen zamanın izi sürülüyor.

Fadime Uslu'nun "Ay Eskir Gün Işırken" adlı romanı Can Yayınları etiketiyle çıktı.

Kitap: Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi

Yazar: İrfan Yalçın

Aziz Nesin'in "… beni yazmışsın, beni anlatmışsın, yani bütün sürgünleri…" dediği, Türk edebiyatının özgün kalemlerinden İrfan Yalçın'ın "Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi" adlı romanı H2O etiketiyle yeniden okur karşısında.

Roman İkinci Dünya Savaşı sırasında devlet eliyle ölüme gönderilen bir sürgünün yaşadığı çaresizliğin ve dışlanmışlığın resmini çizerken, gururu ile açlığı arasında kalan bir insanın iç dünyasında dolaştırıyor okuru.

Aynı zamanda savaş döneminde Nazi yanlısı insanların yaşadığı N. kentiyle toplumun ne kadar kör, ne kadar duyarsız ve ne kadar cahil olduğunu gözler önüne seriyor.

Kitap: Nelson Algren'e Aşk Mektupları

Yazar: Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir, bir Amerika seyahatinde yazar Nelson Algren'le tanışır. Bu kıtalararası aşk, ağırlıklı olarak mektuplarla yirmi yıldan uzun sürer. Beauvoir tüm zorluklarına ve kalp kırıklıklarına rağmen, aşkına ve Algren'e ömrü boyunca sadık kalır.

Ancak "Nelson Algren'e Aşk Mektupları" yalnızca bir aşkın hikâyesini anlatmakla kalmıyor, bu iki yazarı her yönüyle tanımamızı da sağlıyor: Yaşantıları, kitaplarının yazım süreçleri, entelektüel çevreleri, okudukları kitaplar ve dünyaya bakış açıları... Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Beauvoir ve Algren'in mektupları hem dünya edebiyatına hem de Fransız siyasi ve entelektüel çevresine mercek tutuyor. Camus'den Capote'ye, Giacometti'den Sartre'a, Koestler'dan Wright'a pek çok yazarın altın çağını yaşadığı bir döneme birinci ağızdan tanıklık edebiliyoruz.

"Nelson Algren'e Aşk Mektupları", Alfa Kitap etiketiyle raflarda.

Derleyen: Özlem Karahan