Yaşayan En Hızlı Piyanist Lubomyr Melnyk Türkiye'ye Geliyor

Yaşayan En Hızlı Piyanist Lubomyr Melnyk Türkiye'ye Geliyor

Küçük yaşta aldığı klasik müzik eğitiminin ardından 70'li yıllarda minimalist müzik akımından etkilenerek öncüsü olduğu "Continuous Music" türünde özgün eserler üreten Melynk, 4 Kasım'da Zorlu PSM Drama Sahnesi'nde farklı bir performansa imza atmaya geliyor.

Glitch, noise ve ambient'a yakın duran ve aynı zamanda birçok farklı elektronik müzik sound'u arasında başarılı geçişler yapabilen ve gitarı ile laptop'unu kullanarak çok katmanlı bestelere imza atan Fennesz ise özgün müziğini Melnyk'in hemen ardından aynı sahnede müzikseverlerle paylaşıyor.

1948 yılında Münih'te doğan, Paris Operası'nda Carolyn Carlson ile birlikte çalışan Ukraynalı besteci ve piyanist Lubomyr Melnyk, dünyanın yaşayan en hızlı piyanisti olarak biliniyor. Melnyk, 1985 yılında İsveç'teki Sigtuna Stiftelsen'deki performansında saniyede 19.5 nota çalarak bir dünya rekorunun sahibi oldu. Sanatçı, 60 dakika boyunca koruduğu 13 nota/saniye hızıyla bastığı 93.650 notayla piyanoda bir saatte en fazla nota çalma alanında da dünya rekorunun sahibi konumunda. 

Kariyeri boyunca Peter Broderick, Nils Frahm ve Roberth Raths gibi isimlerle çalışan ve toplam 22 albüme imza atan Melnyk, Erased Tape Records etiketiyle yayınladığı albümü Corollaries ile ismini çok daha geniş kitlelere duyurdu. Bu yıl içinde yayınladığı kaydı Illirion'la çok iyi eleştiriler alan Ukraynalı sanatçı, piyanosuyla bütünleştiği canlı performanslarıyla bestelerinin gücünü daha da artırıyor.