“Xinjiang'da din özgürlüğünü gördüm”

“Xinjiang'da din özgürlüğünü gördüm”

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'deki ünlü Yanghang Camii, her gün namaz kılmaya gelen çok sayıda Müslümanı ağırlıyor. "6. İpek Yolu'nda Çin" faaliyetine katılmak üzere, Türkiye, Afganistan, Mısır ve Filistin gibi İpek Yolu güzergahındaki ülkelerden gelen sekiz misafir de 26 Ekim Cuma günü Yanghang Camii'ni ziyaret etti.

Afganistan'da yayın yapan Heart of Asia gazetesinin yöneticilerinden Asadullah Waheedi, Cuma namazının ardından camiden çıkan birkaç Pakistanlı öğrenciye rastladı. Çeşitli ülkelerden Müslümanların buraya namaz kılmaya geldiğini öğrenen Waheedi, "Sadece Xinjiang'da yaşayan bölge halkı değil, yabancı Müslümanlar da rahatça buraya gelip namaz kılabiliyor. Günde beş vakit namaz kılınıyor. Bunu bizzat gördüm. Camide Pakistan'ın Khyber-Pakhtunkhwa şehrinden gelen birçok üniversiteli gördüm. Onlar da namaz kılmak üzere buraya gelmişler. Yerli ve yabancı Müslümanlar burada birlikte namaz kılıyor. Bundan büyük memnuniyet duydum." dedi.

1896 yılında inşa edilen Yanghang Camii, 3 bin metre kareden fazla bir alanı kapsıyor. Yabancılar dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişi, her Cuma camiye namaz kılmaya geliyor.

Waheedi, "Xinjiang'a gelmeden önce birtakım şeyler duydum. Bazı insanlar, Xinjiang'daki Müslümanların namaz kılma hakkının bulunmadığından ve hatta Xinjiang'da Müslümanların bile var olmadığından şüpheleniyorlar. Ama burada birçok cami bulunduğunu, Müslümanların her gün namaz kılabildiklerini ve Cuma namazına rahatça katılabildiklerini bugün bizzat gördüm. Gerçekler yalanların önüne geçti." diye konuştu.

Filistin Hebron Adli İcra Mahkemesi'nden Hakim Ahmed Murat ise, Xinjiang'daki camide namaz kılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve Çin'in inanç özgürlüğüne duyduğu saygıyı burada gördüğünü ifade etti.

Murat, "Bugün bu camiye geldik ve namaz kılmanın tamamen serbest olduğunu gördük. Camideki imama da sordum, Müslümanların burada her gün beş namaz kılabildiklerini ve bu konuda hiçbir sınırlama veya sıkıntı olmadığını doğruladı. Bu, Batılı ülkelerin Çin'deki gerçekleri çarpıtan haberlerinin doğru olmadığının kanıtı. İslamiyete inanan bütün uluslara şunu söyleyebilirim ki, Çin'in Xinjiang bölgesinde inanç özgürlüğüne saygı gösteriliyor. İslamiyet'e gösterdiği saygıdan dolayı Çin hükümetine teşekkür ederim. Son olarak, İslamiyetin hoşgörülü, şiddete, köktendinciliğe ve terörizme karşı çıkan, dinler arasında karşılıklı saygıya değer veren bir inanç olduğunu sözlerime eklemek isterim." ifadesini kullandı.