THM sanatçısı Ali Gürlü için tören düzenlendi

THM sanatçısı Ali Gürlü için tören düzenlendi
THM sanatçısı Ali Gürlü için tören düzenlendi

Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle bir buçuk yıldır tedavi gören ve önceki gün hayatını kaybeden TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Gürlü, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Gürlü için ilk tören, yıllarca çeşitli programlar hazırlayıp sunduğu TRT İstanbul Radyosunda düzenlendi…

Törene, TRT Radyo Daire Başkanı Ahmet Akçakaya, TRT Müzik Dairesi Başkanlığından Kubilay Dökmetaş, TRT Koro Şefi Zafer Gündoğdu ve Necla Akben gibi sanatçıların yanı sıra Ali Gürlü'nün ailesi, sanatçı dostları ile öğrencileri katıldı.

Törende konuşma yapan TRT Radyo Daire Başkanı Ahmet Akçakaya, "Ali Gürlü, ağabeyimizdi. İyi adamdı. Kendiyle barışıktı" ifadelerini kullanırken, TRT Müzik Dairesi Başkanlığından Kubilay Dökmetaş ise "Ali Gürlü, son olarak TRT 2'de yaptığı 'Bengi' adlı programda ahde vefa'ya çok önem verir, her hafta yitirdiğimiz bir değeri anardı. Ruhu şad olsun." dedi.

Törende TRT Koro Şefi Zafer Gündoğdu da bir konuşma yaparak, "Onlar son kuşak son geleneğin çok önemli temsilcileri. Biz onlardan edep, adap, 'iyi insan nasıl olmalı' duygusunu aldık. Bu ustanın büyükleri olan Nida Tüfekçiler, Ali Ekber Çiçekler de gittiler. Biz bu insanların kıymetini bildik mi yoksa bilemedik mi, her zaman tartışılacak bir konu. Radyo yöneticilerimiz, Ali Gürlü'ye bu kurumda ayağı yerden kesilinceye kadar her zaman yer verdiler. Onlara da çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Ali Gürlü'nün yakın dostu olan Kıymet Unutma ise yaptığı konuşmada, "Ali Bey ile hep yan yana durduk. Her şeyimizi paylaştık. Dostluğumuz mezara kadardı. Çok çabalamama rağmen ömrünü uzatamadım. Dilerdim ki; ciğerimi vereyim, yaşasın. Ama o başarmak istemedi. 'Çok yoruldum artık' dedi." açıklamasını yaptı.

Gürlü'nün cenazesi, öğle vakti Şakirin Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Kanlıca Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ALİ GÜRLÜ KİMDİR?

Eskişehir Mahmudiye'de 1947'de dünyaya gelen Ali Gürlü, 1966'da TRT'nin açtığı stajyer sanatçı sınavını kazanarak TRT İstanbul Radyosunda üç yıl süren bir eğitim aldı. Daha sonra askerlik görevini tamamlayan Gürlü, 1970'te TRT İstanbul Radyosunda Türk Halk Müziği sanatçısı olarak göreve başladı. Çok sayıda albüme imza atan ve 1997'de emekli olan Ali Gürlü, TRT'de program yapmaya ve konserler vermeye devam ediyordu. İki kız bir de torun sahibi olan Ali Gürlü, 72 yaşındaydı.

Haber: Tülin Tonkuş