Roberto Piumini'den “Binbir At Masalı”

Roberto Piumini'den “Binbir At Masalı”
Roberto Piumini'den “Binbir At Masalı”
Roberto Piumini'den “Binbir At Masalı”

Çağdaş İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının önemli temsilcilerinden Roberto Piumini'nin masalların vazgeçilmez kahramanları atlar etrafında örülmüş kitabı "Binbir At Masalı", Michel Fuzellier'in resimleriyle, Bahar Ulukan'ın çevirisiyle Can Çocuk tarafından yayımlandı.

Çocukların yakın arkadaşı, maceraperestlerin ve büyük hükümdarların can yoldaşıdır atlar. Hayatın ve edebiyatın bütün sayfalarında yer alırlar. Efsanelerde kanatlanıp güneşe uçarlar, halk öykülerinde sırtlarında hayalperest şövalyeleri ve kovboyları taşırlar; bazı atlar kanlı canlı, güçlü ve hızlıdır, bazıları ise evcil ve yardımsever, bazıları özgür ve vahşi, bazılarıysa tahtadan, mermerden, çeliktendir. Atların kendileri kadar masalları da büyüleyicidir. Troya atından tek boynuzlu ata, Don Kişot'un atı Rosinante'den Pegasus'a, atların ilginç özellikleri üzerine Roberto Piumini'nin kurguladığı bu masallar, rengârenk bir dünyanın ve sınırsız bir hayal gücünün kapılarını aralıyor.

"Bir zamanlar, oyuncak bir at isteyen bir çocuk varmış. O kadar çok istiyormuş ki sonunda marangoz bir amca ona kocaman bir at kafası yontup altına da bir sopa yerleştirmiş.
'İşte sana bir at. Beğendin mi?'
'Harika!' diye haykırmış çocuk ve tahta atına binip bir oraya bir buraya koşturmaya başlamış. Çok mutluymuş artık.
Bir gün civardan geçen bir heykeltıraş 'Atının kafası biraz kaba saba olmuş oğlum.' demiş. 'İstersen onu güzelleştirebilirim.'
'İyi olur, çok teşekkür ederim,' demiş çocuk.
45 heykeltıraş aletlerini alıp tahta atın kafasını düzeltmeye başlamış. Sonunda tahta at burnuyla, gözleriyle, ağzıyla, kulaklarıyla gerçek bir ata benzemiş. Çocuk atına binip bir oraya bir buraya koştururken eskisinden daha da mutluymuş.
Bir gün civardan geçen kralın oğlu oyuncak atı görünce haykırmış:
'Bu at kafasını çok beğendim, onu istiyorum!'"

Kaynak: www.artfulliving.com.tr