Özel tiyatrolar perde açmaya hazırlanıyor

Özel tiyatrolar perde açmaya hazırlanıyor

Ünlü oyuncu Erdem Baş, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında faaliyetleri askıya alınan tiyatro oyunlarının temmuz ve ağustos aylarında tekrar başlayabileceğini açıkladı.

Erdem Baş, Kültür Bakanlığının bu zorlu süreçte özel tiyatrolara maddi anlamda destek olduğunu ve bu desteğin devam etmesini talep ettiklerini kaydetti. Sahneden uzak kaldıklarını, seyircilere tekrar kavuşacakları günü beklediklerini ifade eden Baş, ağustos ayından itibaren yarım kalan oyunları "İyi, Kötü Çirkin"le devam edeceklerini söyledi.

Tiyatro sezonunun en yoğun olduğu dönemlerde tiyatroları kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden ünlü oyuncu Baş, "Tiyatro sezonun en yoğun olduğu dönemler şubat, mart ve nisan ayı. Çünkü, mayıs itibarıyla artık sezon kapanıyor. Bu yoğun olduğumuz dönemlerde tedbirler dolayısıyla tiyatrolar ve sinemalar kapandığı için bizde perdelerimizi kapatmak zorunda kaldık." diye konuştu

"TİYATRO SEYİRCİSİ BİLİNÇLİDİR"

Büyük salonları kullanarak perdeleri tekrar açmak istediklerini söylen Baş, şöyle devam etti:

"Biz perdelerimizi tekrar açmak istiyoruz. Gerekli tedbirleri alırız diye düşünüyoruz. Tiyatro seyircisi bilinçlidir. Büyük salonları seyirci sayısını azaltarak ve sosyal mesafeyi koruyarak tekrar perde açarız diye düşünüyoruz. Özellikle yazın temmuz ayından sonra açık havalarda oynamak istiyoruz."

Önceliklerinin açık hava tiyatrolarının açılması olduğunu söyleyen Baş, temmuz, ağustos aylarında perdeleri açmak istediklerini ifade etti.

Kültür Bakanlığının zorlu süreçte özel tiyatrolara desteğinin olduğunu açıklayan Baş, "Kültür Bakanlığının özel tiyatrolara maddi desteğinin olduğunu biliyoruz. Yardımları da oldu çeşitli anlamda maddi olarak. Gene desteklerini göreceğimizi umuyorum, taleplerimizde o yönde." dedi.

Seyircilere kavuşacakları günü beklediklerini aktaran Baş, "İnşallah bu günler geçecek. En kısa sürede seyircimize kavuşacağız. Sezonda yarım kalan oyunumuz 'İyi, Kötü, Çirkin'le devam edeceğiz. Ağustostan itibaren perdemizi açmaya başlayacağız. Oyunumuzda Ersin Korkut, Hakan Bulut, Eray Yasin Işık ve ben oynuyorum. Seyircimizi çok özledik. Umarım sağlıklı günlerde tekrar perdemizi açıp karşılaşırız." ifadelerini kullandı.