Nasuh Mahruki'nin 50. Yaş Fotograf Sergisi

Nasuh Mahruki'nin 50. Yaş Fotograf Sergisi

Nasuh Mahruki'nin "Hayatınız En Büyük Maceranız Olsun" adlı fotoğraf sergisi, dün akşam Galeries Lafayette, Emaar Square Mall'da açıldı.

Profesyonel dağcı, millî sporcu, yazar, fotoğrafçı, gezgin ve AKUT Arama Kurtarma Derneği eş kurucusu olan Nasuh Mahruki'nin, 7 kıtada, 90'ın üzerinde ülkedeki farklı kültürleri yansıtan fotoğraflarının sergilendiği 50. yaş sergisi, 24 Ekim'e kadar ziyaret edilebilir.

60 fotoğrafın yer aldığı sergide, Nepal, Tibet, Bhutan, Afganistan, Hindistan, Sıkkım, Moğolistan, Alaska, Afrika, Antarktika gibi dünyanın çeşitli coğrafyalarında Nasuh Mahruki'nin yaşadığı deneyimler dikkat çekiyor.

"Hem Hiçbir Şeyiz Hem de Her Şeyiz"

Nasuh Mahruki serginin açılışında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; "Bu dünyadaki en kıymetli şeyin hayatın ta kendisi olduğunu görebiliyorum. Hayata değer vermek, hayatı yüceltmek gerekli. Yalnızca insanın kendi hayatını değil, yaşamı yüceltmekten bahsediyorum, yani bitkileri hayvanları, hatta çıplak gözle göremediğimiz kadar küçük varlıkları da… Bu yaşam yalnızca bir kez gerçekleşebilen bir deneyim. Yaşam yalnızca bir deneyim, bundan daha fazla bir şey değil. Sonuçta 13.7 milyar yıllık evrenin içerisinde, dört buçuk milyar yıllık bir gezegende, toplasanız yüz yıl yaşayacak küçücük varlıklarız. Ama diğer taraftan da hayalleriyle, tutkularıyla, hedefleriyle ve bunları başarma azmiyle, bunlardan çok öte bir güce de sahibiz. Yani hem hiçbir şeyiz hem de her şeyiz. Bu özellikleriyle de yaşam benzersiz. Herkese vermeye çalıştığım mesaj, bir kez dünyaya geleceksiniz, bir kez bebek, çocuk, ergen, genç, yetişkin, olgun, yaşlı olup, yine sadece bir kez öleceksiniz. Bu bir kerelik deneyimi gerçekten hakkını vererek yaşamak lazım. Dolu dolu, tutkuyla, coşkuyla, aşkla, severek, isteyerek, öğrenerek ve öğrendiklerini paylaşarak yaşamalı. Ben de bunları anlatmak istediğim için böyle bir fotoğraf sergisi oluşturdum".

"Hayat, Cesareti Ödüllendiriyor"

7 kıtada, 90'ın üzerinde ülkeyi ziyaret etme fırsatı olduğunu belirten Mahruki, sözlerine şöyle devam etti; "Seyahat etmeyi dünyadaki en önemli en akıllıca iş olarak görüyorum. Farklı bir coğrafyalar, iklim koşulları ve kültürlerin içine doğan bireyler olsak da aslında hepimiz dünya gezegeninin çocuklarıyız. Bu nedenle de gezegeni çok iyi tanımak gerekir. Gezegenin her ayrıntısı, bizim bir parçamız. Hayatı cesaretle yaşamak lazım, kendi tecrübelerimden hareketle söyleyebilirim ki hayat, cesareti ödüllendiriyor. Tabii ki akılcılığı bir tarafa bırakmadan risk almaktan söz ediyorum. Yıllar boyunca çok riskli ve tehlikeli tırmanışlar yaparken, daima dağların ve doğanın kurallarına uyarak hareket ettim. Ayrıca her canlı hayatta bir iz bırakmak ister. Her can bilinmek ve varlığına bir anlam katmak ister. Biz öldükten sonra hala insanlar bizim hakkımızda konuşuyorsa, aslında tam olarak ölmüş sayılmayız, bir parçamız diğer insanlarla beraber yaşıyordur".

Haber: Özlem Arıkan Serbez