Muhteşem Kung Fu Gösterisi: 'Chinese Kung Fu Charm'

Muhteşem Kung Fu Gösterisi: 'Chinese Kung Fu Charm'

Beijing Başkent Spor Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Konfüçyus Enstitüsü'nün sponsorluğuyla gerçekleşen 'Chinese Kung Fu Charm' gösterisi dün akşam Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Beijing Başkent Spor Üniversitesi'nin 2013 yılından beri ulusal ve uluslararası yarışmalarda 60 ödül kazanmış olan sıradışı öğrencileri, ABD, İngiltere, Almanya ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi kapsayan turneler yapmıştır. Üniversite, bu turneyi Çin Geleneksel Kültürünü tanıtarak, savaş sanatları ve dans yoluyla kültürler arası iletişimi derinleştirmek amacıyla düzenliyor.

Wushu sanatını ve tarihini tanıtan gösteri, çeşitli bölümlerden oluşuyor ve her bölümde ekip, büyüleyici bir performans sergiliyor.

Dünya Şampiyonu Öğretmen Shi Longlong

Okulun öğretmeni, Çin Ulusal dövüş sanatları Takımı'nın bir üyesi olan ve 2004'ten 2016'ya kadar 12 yıl boyunca ulusal ve dünya dövüş sanatları şampiyonasının karşı dövüşme şampiyonluğunu kazanan Shi Longlong da sahneye çıktı. Shi Longlong, dövüş sanatlarını neden bu kadar çok sevdiğini şu sözlerle anlattı; "Çocukluğumda dövüş sanatlarını ilk kez ekranda gördüm. Kung fu süperstarı Bruce Lee'nin ortaya çıkması beni dövüş sanatlarına hayran bırakmıştı. Ancak öğrendikten sonra, dövüş sanatlarının bana sadece uzun zaman ve pratik sonucunda kazanılan Kung Fu hüneri değil, dayanıklılık, sağlık ve mutluluk da getirebileceğini anladım. Bu da özellikle dövüş sanatları hayalimde ısrar etmemin sebebidir". Gösterinin ardından Shi, sahnede seyircilerden oluşan bir gruba kısa bir Kung Fu başlangıç dersi verdi.

Turne Programı

10 Ekim Yeditepe Üniversitesi

11 Ekim Okan Üniversitesi

12-13 Ekim Sakarya Üniversitesi

15 Ekim Ortadoğu Teknik Üniversitesi

Haber: Özlem Arıkan Serbez

Fotograf: Ma Yuyao

 

Video Link: https://www.youtube.com/embed/kLlZTvUFMUs