Mikroplar tarihimizi nasıl şekillendirdi?

Mikroplar tarihimizi nasıl şekillendirdi?
Mikroplar tarihimizi nasıl şekillendirdi?

Mikrobiyolog Dorothy Crawford'un kısaca "mikroplar" denilen, her yerde hazır ve nazır olan küçücük canlılarla insanlar arasındaki ilişkinin tarihini ele aldığı kitabı "Ölümcül Yakınlıklar – Mikroplar Tarihimizi Nasıl Şekillendirdi?", Özde Duygu Gürkan'ın çevirisiyle, Metis Yayınları tarafından yayımlandı.

Yaşadığımız dünyada bitki ve hayvanlar dışında bir canlı grubu var ki, gözle görülemeyecek kadar küçük olmalarına rağmen yeryüzünün asıl sahipleri oldukları söylenebilir. Diğer tüm canlılardan önce onlar vardı, muhtemelen en son da onlar yok olacak. Yalnızca çevremizi değil, bedenlerimizi de mesken edinen bu canlıların "dost" olanlarına muhtacız. Sağlıklı bir yaşam için bize hava ve su kadar gerekliler. "Düşman" olanlarla aramızdaki mücadele ise ezelden beri sürüyor.

​Crawford, kitap boyunca Mikroplar insanlara kolayca bulaşıp yayılacak şekilde nasıl evrimleşti? Avcı-toplayıcı topluluklardan tarım toplumlarına geçiş neden mikroplara yaradı? İlk şehirler kurulduğunda hangi koşullar mikropların serpilip palazlanmasına yol açtı? Tarihte yaşanan şiddetli salgın ve kıranlar insan toplum ve kültürlerini nasıl etkiledi? Mikroplarla etkili bir şekilde mücadele etmeye başlamamızı sağlayan icat ve keşifler nelerdi? Hangi mikropları alt ettik, hangileri bizi alt etmeye devam ediyor? Giderek kalabalıklaşan bir dünyada bizi nasıl tehlikeler bekliyor? gibi soruların peşinden gidiyor.

Kaynak: www.artfulliving.com.tr