Kadıköy'de plak günleri başlıyor

Kadıköy'de plak günleri başlıyor

Kadıköy Belediyesi'nin bu yıl 4'üncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri, 7 Eylül Cumartesi Moda'da başlıyor. İki gün sürecek Kadıköy Plak Günleri'nin bu yılki onur konuğu müzisyen Cahit Berkay olacak.

Plakseverleri bir araya getirmek amacıyla düzenlenen Kadıköy Plak Günleri, Moda'da bulunan Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirilecek.

Etkinlikte başta Kadıköy'ün olmak üzere İstanbul'un önemli plakçılarının stantları yer alacak. Plak koleksiyoncularının, plak müdavimlerinin buluşacağı etkinlikte, söyleşi ve plak okuma etkinlikleri de düzenlenecek.

Plak Günleri'nin bu yılki onur konuğu Moğollar grubunun efsane ismi Cahit Berkay, 8 Eylül Pazar saat 18.00'da "Cahit Berkay ile Analog Anılar" adlı bir söyleşi gerçekleştirecek. Berkay, analog müzikten dijital müziğe geçiş sürecini, müzik yolcuğunu, anılarını anlatacak.

7 Eylül Cumartesi saat 19.00'da ise plaklar "Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış'tan" dizelerinin bestecisi Münir Nurettin Selçuk'un eserleri ile dönecek. Münir Nurettin Selçuk'un heykeli bu yıl Kadıköy Belediyesi tarafından Kalamış Parkı'na dikilmişti. Plak Günleri kapsamında geçen yıllarda da Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Neşet Ertaş ve Fikret Kızılok anılmıştı.

Öte yandan 1960-70 ve 80'lerin kadın sanatçılarının plaklarını biriktiren ve Kadıköy'de yaşamının sürdüren Polonyalı antropolog ve plak koleksiyoneri Kornelia Binicewicz, kadın sanatçıların plaklarını çalacak.

Plak Günleri'nde ayrıca 7 Eylül saat 15.00'da Radyo Eksen Yayın Yönetmeni Gülşah Güray ve Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas söyleşisi ve 8 Eylül Pazar "Agop Çekmen'den Plak Hikâyeleri" adlı söyleşi takip edilebilir. İki gün boyunca DJ performansları ile farklı tınılar dinleyicilerle buluşacak.

PROGRAM

7 Eylül Cumartesi

13.00 Açılış

15.00 Radyo Eksen Söyleşi

Gülşah Güray (Radyo Eksen Yayın Yönetmeni)

Murat Ababs /Dj Mabbas (Zorlu PSM Genel Müdürü)

17.00 DJ Performans /Cünort

19.00 Plaklar Münir Nurettin Selçuk Anısına Dönüyor

20.00 DJ Performans /Ertan Kurt

8 Eylül Pazar

13.00 Agop Çekmen'den Plak Hikâyeleri /Chanson

15.00 DJ Performans / Volkan Judocu

18.00 Onur Konuğu "Cahit Berkay ile Analog Anılar"

20.00 DJ Performans / Kornelia Binicewicz "Ladies on records"

Etkinlik Adresi: Cem Sokak No:2, Caferağa Mahallesi, 34710 Kadıköy/İstanbul

Kaynak: bianet.org