İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı

İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı
İstanbul'da İpek Yolu Tanıtımı

"Çin'i Öğrenmek Shaanxi'den Başlar" Adlı Tanıtım Toplantısı ve Fotograf Sergisi Shaanxi'den gelen heyet tarafından, bugün İstanbul'daki, Hotel Wyndham Old City'de gerçekleştirildi.

Shaanxi Eyaleti'ni anlatan bir tanıtım filmi gösteriminin ardından, serginin açılışında konuşan Çin'in İstanbul Başkonsolosu Qian Bo, Eski İpek Yolu'nun da İstanbul'dan geçtiğini ve İstanbul'un coğrafî konumunun mükemmel olduğunu dile getirdi. Topkapı Sarayı'ndaki Çin Seramiklerinin İpek Yolu döneminde Çin'den buraya geldiğinden bahseden Qian Bo, günümüzde de kıtalar arası bir köprü oluşuyla İstanbul ve Xi'an'ın öneminden bahsetti. Günümüzde İstanbul'da 70 Çin firması olduğunu belirterek, İstanbul'un Çin için gittikçe artan önemi üzerinde durdu.

Açılışta konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Xi Jinping ve Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Eski İpek Yolu'nun canlandırılması üzerine çalıştıklarını belirtti. 2018 yılının Çin'de Türk yılı olarak ilân edilişinin, Türk-Çin ilişkilerine ivme kazandıracağını ifade eden Gültekin, İpek Yolu'nda mesafelerin kifayetsiz olduğunu ve bu yolun bir ucunda Shaanxi, diğer ucunda da İstanbul'un olduğunu söyledi. Ayrıca, yapılan geniş kapsamlı tanıtımların ardından, Çin'i gezip görmek isteyen Türklere, Çin Başkonsolosu'ndan vize konusunda kolaylık sağlamasını beklediklerini özellikle vurguladı. İsmail Gültekin'in değindiği bir diğer konu da Xi'an ile İstanbul arasında yapılacak direkt uçuş anlaşmaları sayesinde Bir Kuşak Bir Yol bağlarımızın geliştirilebileceği oldu.

Çin komünist Partisi Shaanxi Eyaleti Tanıtım Komitesi Başkan Yardımcısı Li Wei de Shaanxi'yi tanıtan bir konuşma yaptı. Eyaletin, Çin coğrafyasının tam ortasında bulunduğunu ve başkenti Xi'an'ın dünya çapında adını duyurmuş dört tarihi kentten biri olduğunu belirtti. Li, Çin tarihindeki toplam 13 hanedanlığın başkentinin de bu eyalette yer alışının bıraktığı kültürel ve tarihi mirastan bahsederken, aynı zamanda Shaanxi'nin doğal güzelliklerine, yemeklerine ve dünyanın 8 harikasından biri kabul edilen Toprak Askerler'ine değindi. İsmail Güntekin'in Xi'an İstanbul arası direkt uçuş önerisini de destekleyerek, bu konuda yapılacak anlaşmaların, Çin-Türk dostluğunun gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Sergi açılışına ayrıca, eski İstanbul Valisi Kazım Tekin, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve Topkapı Sarayı Müdiresi Ayşe Erdoğdu da katıldı.