Festivallerden ortak açıklama

Festivallerden ortak açıklama

Koronavirüs nedeniyle normal şartlarında düzenlenemeyen büyük sonbahar festivalleri, bu yıl rekabete girmeyip filmlerin gösterilebileceği bir ortak platform gibi hareket etmeyi hedefliyorlar.

Koronavirüs nedeniyle ertelenen ve normal şartlarında gerçekleşmesi mümkün gözükmeyen festivaller, daha kısıtlı programlarla hareket edecek ve iş birliğine gidecek. Sonbahar aylarında düzenlenen dört önemli film festivalinin, Venedik, Toronto, Telluride ve New York'un direktörleri ortak bir mektup yayınladılar ve bu yıl, birbirleriyle rekabet etmeyip işbirliğine gideceklerini açıkladılar.
 
Festivallerden ortak açıklama: Rekabet değil dayanışma - 2
 
Direktörler Cameron Bailey ve Joana Vicente (Toronto), Alberto Barbera (Venedik), Eugene Hernandez (New York) ile Julie Huntsinger ve Tom Luddy (Telluride) imzalı mektupta şu ifadelere yer verildi:
 
Festivallerden ortak açıklama: Rekabet değil dayanışma - 3
 
"Bu yıl koronavirüsten sonra sonbahar festivallerini düzenleyen meslektaşlarımızla rekabet etmiyoruz. Tam tersine iş birliğine gidiyoruz. Birbirimizle fikir ve bilgi alışverişi yapıyoruz. Bulabildiğimiz en iyi filmleri göstermek için festivallerimizi ortak bir platform olarak sunuyoruz. Sinemacılara, izleyicilere, gazetecilere ve endüstriye hizmet için buradayız ki sinema ekosistemi yeşersin. Bunu birlikte yapmalıyız."
 
Festivallerden ortak açıklama: Rekabet değil dayanışma - 4
 
Mektupta bu festivallerin her zamanki dünya prömiyerlerini şartını aramayacakları ve ortak filmler gösterecekleri bilgisi bulunuyor. Pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları nedeniyle Avrupa'daki endüstri üyelerinin Amerika kıtasındaki festivallere katılması ve tersi beklenmediğinden Amerika ve Avrupa kıtasındaki festivallerin dayanışmaya gittiği düşünülüyor. Venedik 2-12 Eylül'de, Toronto 10-20 Eylül'de, New York ise 27 Eylül -3 Ekim'de düzenlenecek. Telluride ise henüz tarihlerini açıklamadı.
 
Festivallerden ortak açıklama: Rekabet değil dayanışma - 5
 
Sonbahar aylarının diğer önemli bir festivali olan ve İspanya'da düzenlenen San Sebastian Film Festivali, bu mektupta bulunmasa da yarışma seçkisinde Cannes 2020 seçkisinden beş filme yer vereceğini açıkladı.
 
Festivallerden ortak açıklama: Rekabet değil dayanışma - 6
 
Gerçekleşemeyen Cannes Festivali, seçkisini Cannes 2020 etiketiyle açıklamış ve bu seçkinin festivallerde gösterileceğini ifade etmişti. François Ozon'un yönettiği Ete 85 ve Thomas Vinterberg'in imzasını taşıyan Druk izleyicilerle buluşacak.