66. Sait Faik Hikâye Armağanı'na başvurular başladı

66. Sait Faik Hikâye Armağanı'na başvurular başladı

Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen, Darüşşafaka Cemiyeti ve İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle bu yıl 66'ncı kez düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı'na başvurular başladı.

Doğan Hızlan'ın başkanlığında toplanacak Seçiciler Kurulu, Prof. Dr. Murat Gülsoy, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel ve Beşir Özmen'den oluşuyor. Bugüne kadar Haldun Taner, Orhan Kemal, Necati Cumalı, Adalet Ağaoğlu, Ayşe Kulin, Selim İleri, Oya Baydar, Bilge Karasu, Yekta Kopan, Mehmet Zaman Saçlıoğlu gibi yazarların kazandığı Sait Faik Hikâye Armağanı geçen yıl "Nohut Oda" adlı kitabıyla Melisa Kesmez'e verilmişti.

Yarışmaya katılacak yazarların başvuru yapacakları hikâye kitabından 10 nüshayı başvuru dilekçesi ile birlikte, 28 Şubat 2020 Cuma günü saat 17.00'a kadar Darüşşafaka Cemiyeti, Kurumsal İletişim Birimi, Darüşşafaka Cad. No:5/9 34457 Maslak / İstanbul adresine teslim etmesi gerekiyor.

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, yarışmaya katılacak hikâye kitaplarının 2019 yılında yayımlanmış olması, daha önce herhangi bir ödül almamış olması gerektiği ve daha önce aynı armağanı kazanmış yazarların yarışmaya katılamayacağı vurgulandı. Başvurular iki aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçecek. Ön değerlendirmeyi geçen 10 kitaplık bir kısa liste 15 Nisan tarihinde duyurulacak, nihai sonuç Mayıs ayı içinde açıklanacak.

​1955'te Sait Faik Abasıyanık'ın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, ilk kez 1955 yılında verildi. Ödülün para armağanı, 1960 yılına kadar Varlık Yayınları'nca karşılandı. 1960'tan 1963'e kadar kesintiye uğrayan ödül, Makbule Hanım'ın 1964 yılındaki vefatından sonra Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürüldü.

Kaynak: www.artfulliving.com.tr