1500 yıllık Nuhrut Kilisesi restore edilmeyi bekliyor

1500 yıllık Nuhrut Kilisesi restore edilmeyi bekliyor

Şanlıurfa'da, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen Nuhrut Kilisesi, 1500 yıldır yıkılmamak için zamana direniyor. Bölge sakinleri kilisenin restore edilip turizme kazandırılmasını istiyor. 

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçe merkezine bağlı Gürkuyu Mahallesi'nde bulunan 1500 yıllık Nuhrut Kilisesi restore edilmeyi bekliyor. Şanlıurfa'nın Doğu Roma İmparatorluğu'nun hâkimiyeti altında olduğu dönemde, kesme taşlardan Bizans mimarisine has bir teknik olan üç nefli bazikal planla inşa edilen kilisenin büyük bir kısmı günümüze kadar ulaşırken, yapının ön ve arka cephesinin büyük kısmı yıkılmış durumda. 

Bakımsızlıktan harabeye dönüşen kilise, şimdilerde Gürkuyu Mahallesi'nde yaşayan gençlerin ve yaşlıların sohbet etmek ve zaman geçirmek için kullandığı bir mekâna dönüştü. Bölge halkı kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasını isterken, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı (ŞURO) Müslüm Çoban, kilisenin yakın zamanda restore edilmemesi durumunda tamamının yıkılacağını söyledi.

Kaynak: İHA