UNICEF: Salgın nedeniyle okula gidemeyen çocukların sayısı yüzde 40 arttı

UNICEF: Salgın nedeniyle okula gidemeyen çocukların sayısı yüzde 40 arttı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) son verilerine göre, bu yılın kasım ayında, Covid-19 salgını nedeniyle okuldan uzaklaşan çocukların sayısı yaklaşık yüzde 40 arttı.

Veriler, 1 Aralık itibarıyla dünya genelinde okulların kapanmasından etkilenen okul çağı çocuklarının sayısının 320 milyona ulaştığını gösterdi.

UNICEF, okulların kapanması nedeniyle çocukların eğitim fırsatını kaybetme riskiyle, yiyecek kıtlığı ve artan risk faktörleriyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekerek en fazla marjinalize olmuş çocukların en büyük bedeli ödediklerine işaret etti. Binlerce çocuk 9 aydan fazla bir süredir okula gitmediği için, birçok insanın hayatı büyük ölçüde değişti.

UNICEF, hükümetleri okulların yeniden açılmasına öncelik vermeye ve okul güvenliğini sağlamak için mümkün olan tüm önlemleri almaya çağırdı.

UNICEF ayrıca, okulların yeniden açılması planlanırken özellikle marjinal gruplar için uzaktan eğitimin sağlanması ve eğitim sisteminin gelecekteki krizlerle başa çıkacak şekilde ayarlanması gerektiğini belirtti.

Salgının yayılmasının ana nedeninin okullar olmadığına dair kanıtların olduğuna değinen UNICEF'in Küresel Eğitim Projesi Başkanı Robert Jenkins, okulları açık tutmanın faydasının, okulları kapatmanın maliyetinden çok daha büyük olduğunu, okulların ülke çapında kapatılmasından kaçınılması gerektiğini vurguladı.