Salgına karşı bilgi koordinasyonu

Salgına karşı bilgi koordinasyonu

Yeni koronavirüs salgını dünya çapında panik eşliğinde hızla yayılırken Çin Halk Cumhuriyeti'nin aldığı önlemler hâlâ uluslararası aktörler için önemli deneyim ve iş birliği imkânları sunmaya devam ediyor.

Dünyadaki ülkeler, ekonomik küreselleşme nedeniyle birbiriyle yakından bağlantılıdır. Bu nedenle dünya çapında kapsamlı ve koordineli önlemler almadan virüsün yayılımını kontrol etmek zor olacaktır. Bu küreselleşme çağında, ortak zorlukları birlikte karşılamamız gerekiyor. Virüse karşı savaşı kazanmak için uluslararası toplum toplanmalı, bir dizi acil önlemi koordine olarak almalıdır.

KURUMSALLAŞAN BİLGİYE İHTİYAÇ VAR

Başlangıç ​​olarak, hükümetler ve uluslararası örgütler de dâhil olmak üzere uluslararası toplum, inşaların pandeminin derinliği ve kapsamı hakkında doğru ve zamanında bilgi almasını sağlamalıdır. Bu kapsamda DSÖ, bilginin yaygınlaşması için Google ile birlikte çalışmaktadır.

Sosyal medya platformları daha önce yaptıkları açıklamada yeni tip koronavirüse karşı yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için mücadele sözü vermişti. Gelecekte de benzer bir salgının yaşanması durumunda uluslararası sağlık kuruluşları bilgilendirme faaliyetlerini kurumsallaştırmayı denemelidir.

DENEYİMLER PAYLAŞILMALI

Bununla birlikte birçok ülkenin tıbbi ürünlerin ihracatına kısıtlamalar getirmiş olması, seyahat ve uçuşların yasaklaması küresel değer zincirlerini büyük ölçüde etkilemiştir. Bu nedenle uluslararası toplum tıbbi ekipman sıkıntısı çeken ülkelere tedarik edilmesini koordine etmek için daha fazla çaba göstermelidir.

Bilim insanlarının ve doktorların işbirliği içinde olması, ilgili tüm bilgi ve deneyimleri kendi aralarında ve sınır ötesi meslektaşları paylaşmaları da önemlidir. Çinli bilim insanlarının virüsün genetik dizilimini hızla hazırlamaları ve bunu dünyanın dört bir köşesine dağıtmaları yeni tip koronavirüs ile mücadelenin kaderini değiştiren adımlardan birisi olmuştur. Bu deneyim gelecekteki krizler için son derecek önemlidir. Zira bilgi ve deneyim sadece sivillerin hayatını değil aynı zamanda zor şartlar altında çalışan doktorların enfeksiyon riskini de azaltmaktadır.

MADDİ DESTEK HAVUZU OLUŞTURULMALI

Son olarak uluslararası toplum biyoteknoloji çalışmaları için şirketlere fon sağlamalıdır. Bu şirketler destek aldığı takdirde yeni tip koronavirüse karşı mümkün olan en kısa sürede aşı geliştirebilir. Fon toplanma konusunda Dünya Sağlık Örgütü başrolü üstlenebilir.

Öte yandan toplanacak paralar sadece sağlık krizini aşmak için değil aynı zamanda kriz sonrası ülkelerin ekonomik anlamda toparlanmalarına da yardım edebilir. Netice sağlık krizleri sırasında alınan en sert önlemler ticaret hayatının en dinamik kesimini kapsayan küçük ve orta ölçekli işletmeleri derinden yaralamıştır.

Kaynak: China Daily