Rusya'nın tüm bölgelerinde Covid-19'a karşı toplu aşılama başladı

Rusya'nın tüm bölgelerinde Covid-19'a karşı toplu aşılama başladı

Ülkede, şimdiye kadar 28 bin 500 kişinin aşılandığı, aşının bölgelere ulaştırılmasıyla ilgili 3 aylık plan oluşturulduğu açıklandı. 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ülkenin tüm bölgelerinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı toplu aşılamanın başladığını bildirdi.

Muraşko, başkent Moskova'da yetkililerle yaptığı toplantıda, ülkedeki Covid-19'a karşı "Sputnik V" (GamCovidVak) aşı adayıyla yapılan toplu aşılamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aşının tüm bölgelere ulaştırıldığını belirten Muraşko, "Toplu aşılama Rusya'nın tüm bölgelerinde başladı." dedi.

Aşının bölgelere dağıtım sürecinde 89, aşılama sürecinde ise toplam 1229 sağlık kuruluşunun yer aldığını dile getiren Muraşko, şimdiye kadar 28 bin 500 kişinin aşılandığını aktardı. Muraşko, aşının bölgelere ulaştırılmasıyla ilgili 3 aylık plan oluşturulduğunu söyledi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova da ülkede Covid-19 durumunun iyileştiğine işaret ederek "Covid-19 günlük vaka oranı istikrara kavuşuyor." ifadesini kullandı. 

Öte yandan, Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Covid-19 tedbirlerini ihlal eden işletmelerin, sosyal medya üzerinden paylaşılan görüntülerle tespit edilebileceği ve bunlara para cezası verilebileceği belirtildi. Açıklamada, "Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, video gibi bilgiler idari soruşturma için neden olabilir. Tüm kanıtlar toplanıyor ve bar, kafe, restoranların sıhhi kurallara uyup uymadıklarına ve çalışma saatlerine dair denetimler yapılıyor." ifadesine yer verildi.