Pandemi mücadelesinde dayanışma şart

Pandemi mücadelesinde dayanışma şart

Covid-19'un Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ağır bir yük yaratmasıyla ABD'li politikacılar hastalığı siyasallaştırmayı ve Çin'e saldırılar başlatmayı tercih etti. Sadece ortak eylem ve işbirliği, yeni koronavirüs pandemisine karşı mücadelede zafer sağlayabilir.

ABD'de enfeksiyonların sayısı arttıkça, bazı ABD'li politikacılar sorumluluğu değiştirmek ve virüsün etkilerini örtmek için Çin'e iftira atmaya çalıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, virüsü Çin ile ilişkilendirmek istese de başarılı olamadı. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen tepkiler ile de, virüse "Çin virüsü" demeyi bırakacağını beyan etti.

DOĞRU KARAR

Bu, doğru yönde atılmış olumlu bir adımdır ve iki ülke arasında virüs üzerinde yükselen gerilimleri hafifletmeye yardımcı olacaktır.Ancak yönetimdeki diğer kişilerin henüz ışığı görmedikleri görülüyor. Çin'e karşı devam eden iddialarıyla bir numara hilesi haline gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, salı günü Çin'i salgın hakkında bilgi vermemekle suçlayarak her zamanki iftirasını suçladı.

ABD siyasetçileri, Çin'i laf savaşına sürüklemeye çalışmak yerine, dünyadaki insanların sağlığı ve refahı, düşünü salgına karşı küresel mücadeleye odaklanmalıdır.

Virüs tarafından zor zamanlar geçiren bazı ülkelerde ölüm sayısı hızla artıyor. Salgının önümüzdeki aylarda tam kontrol altına alınacağına dair bir işaret yok. Küresel koordinasyon bu belirsizliğin ilacı olacak.

Bu salgın, tüm ülkelerin birbirine bağlı olduğunu hatırlatmalıdır. Virüsün yayılmasını tamamen durdurmak için tüm ülkeler tarafından dayanışma ve ortak çabalar şarttır. Bu dünya çapındaki siyasi liderlerin odak noktası olmalıdır.

Kaynak: China Daily