Pandemi mücadelesinde dayanışma şart

Pandemi mücadelesinde dayanışma şart

Yeni koronavirüsün nereden kaynaklandığı önemli mi? Evet, ancak virüsün kökenini bilmek, virologların salgını kontrol altına almak için yapacağı çalışmalar için önemli.

İnsanları suçlayan parmakları işaret etmek ve kasıtlı olarak virüs hakkında konuşurken coğrafi referansları kullanmak, doğal bir felaketi siyasallaştırıyor. Virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olmak yerine, bunu yapmak, yalnızca sınır tanımayan virüsün yayılmasını kontrol etme ve önleme zorluğuna katkıda bulunacaktır.

Virüsün nereden geldiğine dair komplo teorileri de küresel çabaları desteklemek için hiçbir şey kazandırmayacak

Tek bir ülkede ve tüm dünyada dayanışma, koronavirüsün hızla yayılmasını etkili bir şekilde engellemek için çok önemlidir. Eğer pandemiye karşı küresel savaş kazanılacaksa, küresel dayanışma zorunludur.

POLİTİKACILAR SÖYLEMLERİNE DİKKAT ETMELİ

Bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Asyalılara sözlü ve hatta fiziksel saldırılar artış göstermiş durumda. Virüs hakkında konuşurken politikacıların dikkatsiz sözleri bu tür ırkçı saldırıların kaynağı oldu.

ABD Başkanı Donald Trump pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'deki Asyalı vatandaşları korumanın önemli olduğunu söyledi.Siyasi liderlerin belirli bir etnik kökene veya ülkeye karşı ayrımcılık veya düşmanlığı ciddi sorunlara yol açabilir.

Virüs tarafından zor zamanlar geçiren bazı ülkelerde ölüm sayısı hızla artıyor. Salgının önümüzdeki aylarda tam kontrol altına alınacağına dair bir işaret yok. Küresel koordinasyon bu belirsizliğin ilacı olacak.

Bu salgın, tüm ülkelerin birbirine bağlı olduğunu hatırlatmalıdır. Virüsün yayılmasını tamamen durdurmak için tüm ülkeler tarafından dayanışma ve ortak çabalar şarttır. Bu dünya çapındaki siyasi liderlerin odak noktası olmalıdır.

Kaynak: China Daily