Netanyahu'dan “ülke genelinde karantina” mesajı

Netanyahu'dan “ülke genelinde karantina” mesajı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ülke genelinde karantina uygulanabileceğinin mesajını verdi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, Binyamin Netanyahu, ülkede sağlık sisteminin çökmesinden endişe duyduğunu söyledi. Ülkedeki sağlık sisteminin çökmesini önlemek için sıkı politikalar benimsenmesi çağrısında bulunan Netanyahu, İsrail halkının kendi kendine sıkı bir disiplin uygulaması gerektiğini, aksi takdirde bir felaket yaşanacağını belirtti.

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için İsraillilere daha fazla sınırlamalar getirilebileceğini ifade eden Netanyahu, şunları kaydetti:

"Virüse yakalananların sayısı her 3 günde bir katlanarak artıyor. İki hafta içinde kendimizi, birçoğu ölüm riski taşıyan binlerce hasta ile karşı karşıya bulabiliriz. Bu nedenle size söylüyorum, eğer durumda herhangi bir iyileşme olmazsa, o zaman gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar hariç, tam bir kapatma (karantina) uygulamaktan kaçış olmayacaktır."

Netanyahu, birkaç gün içinde ülke genelinde karantina uygulamasına başlanacağını öngörerek bunun için tüm hukuki ve lojistik hazırlıkların sürdürdüğünü aktardı.