Lancet Çin'de Covid-19 aşısının birinci aşama klinik test sonucunu açıkladı

Lancet Çin'de Covid-19 aşısının birinci aşama klinik test sonucunu açıkladı

Dünyanın önde gelen akademi dergilerinden Lancet, önceki gün yayınladığı bir makalede, Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen dünyada ilk rekombinant adenovirüs tip-5 bazlı (Ad5) Covid-19 aşısının birinci aşama klinik testlerinin güvenliği olduğunu ve bağışıklık oluşturulabildiğini yazdı.

Teze göre, Çinli araştırma grubu 16-27 Mart günleri arasında ilk aşama teste katılan 108 gönüllüye düşük, orta veya yüksek dozda aşı enjekte etti. 

Teste katılan 108 gönüllü arasındaki 87 kişide, aşılamadan sonraki ilk 7 gün içinde en az bir ters reaksiyon ortaya çıktığı belirtildi. Ters reaksiyonlarda enjeksiyon yerinde ağrı, ateş, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı da bulundu. Ancak çoğu ters reaksiyonun hafif veya orta derece olduğu ve aşılamadan sonraki 28 gün içinde ciddi bir ters reaksiyonun bulunmadığı bildirildi.

Gönüllülerin aşılanmasından sonraki 14. günde nötralize edici antikorun arttığı ve antikorun 28 gün sonra zirveye ulaştığı belirtildi. Spesifik T hücresi yanıtı aşıdan 14 gün sonra zirveye ulaştı.

Tezin sonuç bölümünde Ad5 bazlı Covid-19 aşısının sağlıklı yetişkinlerde bağışıklık yanıtı oluşturabildiğine dikkat çekildi. 

Çin'de devam eden aşının ikinci aşama klinik testleri Ad5 bazlı Covid-19 aşısının güvenliği ve bağışıklık yanıtının oluşturulması hakkında daha fazla bilgi verecek.

Lancet'in baş editörü Richard Horton de sosyal medya hesabında, dünyada ilk Covid-19 aşısının klinik testlerinin güvenli olduğunu ve bağışıklık yanıtı oluşturduğunu kaydetti. Richard Horton, bu araştırma sonuçlarının önemli bir dönüm noktası anlamına geldiğini söyledi.