İspanya'da çocuklarını okula göndermeyen velilere dava açılacak

İspanya'da çocuklarını okula göndermeyen velilere dava açılacak

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen velilere dava açılacak.

Koronavirüs salgını Avrupa'da etkisini artırmaya devam ederken, birçok veli yeni eğitim ve öğretim yılında çocuklarını okula gönderme konusunda tereddüt ediyor.

İspanya Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs korkusuyla çocuklarını okula göndermeyi düşünmeyen velilere gözdağı verildi. Başsavcılık, Covid-19'a yakalanır korkusuyla çocuklarını okula göndermeyen veliler aleyhine dava açılacağını bildirirken, "Sağlıkla ilgili velilerin endişeleri anlaşılabilir. Ancak 6-16 yaş arası çocukların eğitiminin yasal zorunluluğunun devam ettiğini hatırlatırız." ifadeleri kullanıldı.

İspanya Başsavcılığı, eğitimcilerin gerekçesiz devamsızlık tespit etmesi durumunda Kamu Bakanlığı aracılığıyla yasal tedbirlere başvurulacağını belirtirken, davaların ebeveyn otoritesine özgü görevlerin ihlalinden kaynaklanan hukuki sonuçlar taşıyabileceğini hatırlattı. Başsavcılık, "Okula devamsızlık savcılık için bir endişe kaynağıdır. Çünkü eğitim, küçüklerin gelişimi üzerinde ve dolayısıyla bir bütün olarak toplum üzerinde bir etkiye sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: İHA